Koukal, Svoboda a spol. odjeli dělat stafáž diktátorovi
Evropské hry v zemi, kde se zavírá
Velký sportovní svátek vypukne již v pátek v metropoli Ázerbájdžánu. Evropské hry se mají stát menší obdobou olympiády. Do Baku už odjela i česká výprava včetně triatlonisty Tomáše Svobody nebo badmintonisty Petra Koukala. Místo konání evropského svátku sportu ale zvedá ze židle lidskoprávní aktivisty, kteří dlouhodobě volají po změně poměrů v zemi a žádají tamní vládu, aby propustila vězněné odpůrce režimu.
Proti konání Evropských her v Ázerbájdžánu se postavili i Češi. Organizace Člověk v tísni v Praze v pátek pořádá protestní happening, který má upozornit na příběhy ázerbájdžánských politických vězňů. „Pro Ázerbájdžán jsou Evropské hry příležitostí, jak se prezentovat nejen sportovnímu světu v tom nejlepším světle. Sport a sportovci jsou v tomto případě zneužiti Ilhamem Alijevem k legitimizaci jeho autoritářského a represívního režimu,“ říká Ivana Skálová z Centra pro lidská práva a demokracii Člověka v tísni. „Znepokojivé na tom je, že mu to některé mezinárodní organizace a instituce umožňují,” dodává.
Člověk v tísni společně s dalšími organizacemi jako Forum 2000 a Amnesty International zároveň na znamení nesouhlasu odeslal v úterý českému olympijskému výboru otevřený dopis, ve kterém jeho členy upozorňují na stav lidských práv v zemi. Jeho obsah si můžete přečíst níže.
Otevřený dopis @CLOVEKVTISNI @NESEHNUTI @AMO_cz @amnestyczech olympijskému výboru k situaci v #Ázerbájdžán #RealBaku http://t.co/PkWFAEJ3E0
— Milan Štefanec (@milanstefanec)
10. Červen 2015
Protestovat se ale dá i neoficiálním způsobem. Uživatele sociálních sítí a Twitteru především si vytvořili svou vlastní formu. Hashtag #Baku2015, který organizátoři užívají pro oficiální označení festivalu, se jim povedlo přenést do úplně jiného významu. Pokaždé, když sdílí příspěvek spojený s problematikou potlačování lidských práv a svobod, přidají k němu právě hashtag #Baku2015. Na Twitteru se tak pomalu začínají hromadit příspěvky s tímto označením, které místo toho, aby oslavovaly Evropské hry, je haní.
#Azerbaijan: RT to ask your leaders to take action to release political prisoners #Baku2015 https://t.co/cqe9EoWTWL pic.twitter.com/VlWc2tvqvK
— FIDH (@fidh_en) 4. Červen 2015
Podle serveru BBC ázerbájdžánská vláda odmítá jakkoliv komentovat obvinění z porušování lidských práv i fakt, že odložili návštěvu Amnesty International, která má hodnotit stav lidských práv v zemi, až na dobu po konání Evropských her. Vstup na událost odmítli také novinářům z britského deníku Guardian. Spekuluje se o tom, že je to pomsta za zveřejnění nelichotivé reportáže o přípravách her. Povolení účasti se nedočkali ani další novináři na volné noze, kteří se věnují lidskoprávní tematice.
Čtěte také: V Česku dostal cenu. V Ázerbájdžánu ho uvěznili
Evropské hry nabídnou téměř stejnou plejádu sportů, na které jsou diváci zvyklí u běžné letní olympiády. Ať už jde o atletiku, plavání, volejbal nebo gymnastiku. Chybět ale bude tenis a fotbal. V 11 kategoriích budou mít sportovci v Baku šanci kvalifikovat se na letní olympiádu v brazilskému Riu, která se bude konat příští rok.
V jihokavkazském Ázerbájdžánu už několik desetiletí vládne tvrdou rukou rodina Alijevů. Vláda současného prezidenta Ilhama Alijeva se vyznačuje tvrdými represemi a budováním diktatury postavené na příjmech z ropy. V zemi často dochází k perzekuci nezávislých novinářů a věznění politických oponentů.