Zrada. Macron nastolil rétoriku ještě před setkáním se Sobotkou a Ficem
Jednání s V4 v Salcburku
Francouzský prezident Emmanuel Macron označil stávající praxi při vysílání pracovníků do jiných zemí Evropské unie za zradu základních zásad unie. „Chceme EU, která chrání (před sociálním dumpingem),“ zdůraznil Macron. Shodný názor představil i hostitel francouzského prezidenta, rakouský kancléř Christian Kern, podle kterého asi dvě tisícovky vyslaných pracovníků z jiných zemí EU, kteří v Rakousku současnosti působí, podkopávají místní sociální standardy a úroveň mezd. Přitom volný pohyb lidí a služeb je jedním z pilířů, na kterých stojí EU.
„Jednotný evropský trh a volný pohyb pracovníků nemají za cíl zvýhodňovat země, které prosazují oslabování sociálních práv. To v našich zemích živí populismus a narušuje důvěru v evropský projekt,“ uvedl Macron a zdůraznil shodu názorů s hostitelem. Stejná práce na stejném místě by měla být vykonávána za stejné peníze.
Macron a Kern se vyjadřovali na společné tiskové konferenci, uspořádané ještě před schůzkou s šéfy české a slovenské vlády, s nimiž chtějí jednat o revizi stávající unijní směrnice o vysílání pracovníků.
Návrhy změn představila loni na jaře Evropská komise. Pravidla by se měla zpřísnit. Staré členské země si stěžují na to, že levnější vysílané síly z východu unie ohrožují jejich pracovní místa. Nové unijní země zas argumentují tím, že by změny mohly ohrozit jejich firmy a dotknout se hlavně řidičů z povolání.
Plaisir d'avoir pu discuter avec président @EmmanuelMacron les nouveaux objectifs pour l'Europe et la coopération étroite entre FR et CZ. pic.twitter.com/z2Y7NJYYpK
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) August 23, 2017
„Evropa musí postupovat společně, s Českem a Slovenskem. Nechceme rozlišovat mezi starou a novou Evropou,“ řekl Kern. Dodal, že nejde jen o technické otázky, ale i to, že firmy, které zásady nedodržují, by měly být trestány – avšak tyto tresty se dosud neuplatňují.
Macron zdůraznil shodu názorů s hostitelem. Podle něj nelze z unijního rozpočtu podporovat státy, které nepodporují sociální práva. Stejná práce na stejném místě by měla být vykonávána za stejné peníze.
Podle francouzského tisku tlačí Macron silně na pilu, aby dosáhl rychle svého, jednak protože to slíbil ve své kampani, že zatočí s údajným sociálním dumpingem do pár měsíců, a to se nepodařilo. Druhý důvod je ten, že za nynějšího předsednictví Estonska je vetší možnost Francie opatření prosadit, než od prosince, kdy bude unie předsedat Bulharsko, které není zrovna Macronovou snahou nadšené.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Český premiér Bohuslav Sobotka před schůzkou s Macronem, Kernem a svým slovenským protějškem Robertem Ficem řekl, že podle zemí V4 by se navrhované změny ve směrnici o vysílání pracovníků neměly vztahovat na mezinárodní dopravu.
„V4 chystá jednání s francouzským prezidentem Macronem o revizi směrnice o vysílání. Máme společnou pozici a představu, jak by směrnice měla vypadat. Pro nás je důležité, aby to nebylo diskriminační. Je také důležité, abychom pokud možno vyňali otázku mezinárodní dopravy,“ uvedl Sobotka.