Babišův zásah v ČEZ ohrožuje vládu. Lidovci žádají koaliční jednání

Komentáře
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Páteční valná hromada nejdůležitější státní firmy ČEZ může mít pro vládu Bohuslava Sobotky vážnější důsledky, než se večer po jejím skončení zdálo. Ministr financí Andrej Babiš totiž přes své vyslance přímo na valné hromadě porušil dohodu s koaličními partnery.

Stát má ve dvanáctičlenné dozorčí radě nárok na osm míst. Koalice byla dohodnuta, že tři své lidi nominují sociální demokraté, tři hnutí ANO a dvě KDU-ČSL. Přesně tak prošly nominace i vládním personálním výborem. Ten si koalice založila právě proto, aby na klíčová místa do státních firem nastupovali odborně prověření lidé.

Jenže když přišel v pátek hlasovat zástupce ministerstva financí, které má ve firmě výkon akcionářských práv, rozhodnutí podle instrukcí svého šéfa Andreje Babiše změnil. Namísto lidoveckých nominantů byli zvoleni další dva Babišovi lidé. Trojici řádně schválených babišovců (Jiřího Borovce, Lubomíra Charváta a Jiřího Tyce) doplnili neschválení úředníci ministerstva financí Lukáš Wagenknecht a Petr Blažek.

Babiš obešel lidovce promyšleně dlouho před valnou hromadou. „Není zvykem, aby dozorčí rada byla ovládnuta nominanty jedné strany,“ řekl Echo24 předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

Namále měl i dosavadní místopředseda dozorčí rady akademik Václav Pačes. Ten se nakonec stal předsedou dozorčí rady. Andrej Babiš ale v České televizi přiznal, že to bylo až na přímý zásah premiéra Bohuslava Sobotky. Babiš respektoval návrhy sociální demokracie, ale úplně ignoroval nominace lidovců.

Předseda KDU-ČSL je Pavel Bělobrádek žádá kvůli porušení dohod v ČEZ koaliční jednání. „Probereme to ve středu na standardní koaliční radě,“ říká Bělobrádek. Podle informací Echo24 to považují lidovci za velmi vyhrocené a poprvé vážně uvažují o opuštění vlády, pokud jejich nominanti nebudou okamžitě do dozorčí rady vysláni místo babišovců.

Spor v ČEZ považují všechny tři strany za symbolicky velmi důležitý barometr, kdo má skutečnou moc, a lidovci nehodlají Babišovi ustoupit.

Ministr financí v televizním duelu se svým předchůdcem Miroslavem Kalouskem oznámil, že chce vyměnit i šéfa Českého aeroholdingu. Miroslava Dvořáka by měl vystřídat Václav Řehoř. Babiš přiznal, že koaliční partneři s jeho návrhem nesouhlasí, ale on je přesto připraven prosadit svou.

V pátek Babiš vyměnil i dozorčí rady Mera, které spravuje ropovody, a Čepra, ovládajícího zásobníky a přimíchávání biosložek, na němž jsou existenčně závislé Babišovy firmy Preol, Ethanol Energy a Primagra. Ročně od nich Čepro nakupuje biosložky za víc než miliardu korun a je jejich klíčovým zákazníkem. Biosložky se přimíchávají v Česku na dvou místech – v Čepru a v Unipetrolu. S jeho polskými vlastníky z PKN Orlen má ale Babiš vyhrocené vztahy a soudí se s nimi o 20 miliard korun.

Do dozorčích rad Mera i Čepra vyslal Babiš lidi, kteří působili v Unipetrolu před jeho privatizací za generálního ředitele Pavla Švarce. Švarc přišel do Unipetrolu z Babišovy Lovochemie a do privatizace ho fakticky řídil podle jeho zájmů.

Andrej Babiš personální nálet na dozorčí rady hájí svými tradičními slovy. „My jsme už předem deklarovali, že dozorčí rady státních firem budeme skládat podle toho, aby v nich seděli odborníci.“

Děje se přesně to, co se dalo čekat. Tuto vládu nebudou rozkládat spory ideové, ale čistě mocenské.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz