I gayové chtějí darovat krev. A ne mít 'doživotní odklad'

Boj proti diskriminaci

I gayové chtějí darovat krev. A ne mít 'doživotní odklad'NOVÉ 1
Svět
Monika Zavřelová
Sdílet:

Gayové bojují o právo darovat krev – prozatím alespoň ve Spojených státech. V Česku jim zákon darování krve výslovně nezakazuje, ale spadají do tzv. rizikové skupiny, které darování není doporučováno.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) jde na věc chytře, gayům darování krve doslova nezakazuje, pouze jim dává tzv. „doživotní odklad“. Zároveň celou věc vydává za pouhé doporučení, nikoliv nařízení.

Na bizarnost situace upozornil bojovník za práva gayů Američan Ryan James Yeznak. Ten kontaktoval několik tisíc homosexuálů, kteří chtějí darovat krev. S těmi se domluvil, aby v pátek dorazili do darovacích center po celých Spojených státech a přivedli si s sebou „vhodného“ náhradníka, který krev daruje jejich jménem. Chtějí tak poukázat na nespravedlivost celé věci. „Naším cílem je uskutečnit „nálet“ na darovací centra každý rok. Až do té doby, než budou gayové a bisexuálové plně osvobozeni od tohoto typu diskriminace,“ říká Yeznak pro server dailybeast.com.

„Naším cílem je uskutečnit „nálet“ na darovací centra každý rok. Až do té doby, než budou gayové a bisexuálové plně osvobozeni od tohoto typu diskriminace.“

Argumenty FDA a dalších zdravotnických organizací po celém světě jsou jasné. Muži, kteří mají styk s muži, jsou rizikovou skupinou, která je ohrožena nakažením se virem HIV, tudíž by bylo vysoce nebezpečné jejich krev předávat dál. A to i přes to, že všechna krev povinně prochází testy na nejrůznější nemoci, nejen HIV. Bohužel existuje jakési „tiché období“, kdy není možné poznat, že je člověk virem nakažen. Jedná se asi o dobu mezi patnácti a třiceti dny od momentu infekce.

Máte nového sexuálního partnera?

Situace se však dá řešit mnohem mírněji, než je tomu u nás nebo právě v USA. V Jihoafrické republice, kde je nebezpečí nakažení se virem HIV mnohem větší než ve Spojených státech, nahradili otázku tázající se na sex muže s mužem mnohem výstižnějším dotazem. Ptají se, zdali potenciální dárce, ať už homosexuál, bisexuál nebo heterosexuál, měl v posledních šesti měsících pohlavní styk s novým partnerem.

Podobná iniciativa, která vznikla za mořem, se nyní buduje i v Německu. V současné době se tam snaží dobrovolníci sehnat 50 tisíc podpisů, aby přiměli Německou zdravotnickou asociaci přezkoumat nařízení, které pojednává o gayích a darování krve.

Do takovýchto rizikový skupin často spadají narkomani, prostitutky nebo právě homosexuálové.

V České republice upravuje darování krve Vyhláška o lidské krvi. Ta vylučuje mj. dárce, jejichž sexuální chování je vystavuje zvýšenému riziku získání závažných infekčních onemocnění, která mohou být přenášena krví. Do takovýchto rizikový skupin často spadají narkomani, prostitutky nebo právě homosexuálové.

Dárci si situaci nechají vysvětlit

Dle slov tiskového mluvčího Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Karla Brože se však potenciálně rizikoví dárci v dotazníku ke styku přiznají a bývá jim v klidu vysvětleno, že nejsou vhodnými kandidáty. Přece jenom se jedná o aktivitu založenou na bázi dobrovolnictví.

V současné době mohou gayové darovat krev například v Británii nebo Číně. Naposledy zvažovala toto nařízení novelizovat i francouzská vláda. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz