Po zmlácení pasažéra klesla hodnota aerolinek United o miliardu dolarů
Násilí v letadle
Americké aerolinky United Airlines se ocitly vlastní vinnou uprostřed obrovského skandálu. Poté co byl let z Chicaga zarezervován na větší kapacitu než byla kapacita letadla, nechala aerolinka čtyři z pasažérů nedobrovolně vyvést. Jeden z nich, lékař David Dao, se odmítl podřídit, tvrdil že musí neprodleně za svými pacienty. Letecká společnost se poté uchýlila k násilí. Znepokojující obrázky z incidentu unikly na sociální sítě. Výsledkem je pád důvěry zákazníků i akcií. Hodnota mateřské společnosti United Continental klesla asi o miliardu dolarů (zhruba 25 miliard korun), píše server CNN Money.
#BoycottUnitedAirlines Shame on you #unitedAIRLINES! Your airlines should be shut permanently! #worstairline @united pic.twitter.com/mK0e9gJO2e
— Shah A Farhad (@BeingFarhad) 11. dubna 2017
Muž násilím vyvedený z letadla společnosti United Airlines se léčí z utrpěných zranění v nemocnici v Chicagu, oznámil podle agentury AP jeho právník. AP s odvoláním na své zdroje uvedla, že postiženému lékaři Davidu Daovi, je 69 let a pochází z města Elizabethtown v Kentucky. V roce 2004 byl podle AP odsouzen za podvodné získávání léků, lékařskou licenci získal zpět před dvěma lety.
Společnost United Airlines se uchýlila k bezprecedentnímu zákroku, poté co všichni cestující odmítli odejít z letadla dobrovolně, za což společnost nabízela odměnu 800 dolarů (asi 20 000 korun).Cestující byli vybráni k nedobrovolnému vyloučení z letadla náhodně počítačem.
V pondělí ještě akcie firmy na zprávu o incidentu nijak nereagovaly a mírně stouply. Další den ale zpráva o případu a zejména záznam incidentu rozšířily internetem po celém světě.
K poklesu cen akcií podle agentury Reuters přispělo rovněž to, že firma zvýšila odhad svých přepravních kapacit za první čtvrtletí. Zvýšení kapacit vede k poklesu příjmů na jedno sedadlo, což je pro aerolinky klíčový ukazatel rentability.
United v prohlášení k incidentu uvedla, že její zaměstnanci postupovali podle pravidel, a šéf společnosti Oscar Munoz se za incident několikrát omluvil. Po třetí omluvě, začala hodnota akcií mírně stoupat a United Continetal ukončila den se ztrátou 250 milionů dolarů (asi 6 miliard korun), uvádí CNN Money.
Letecké společnosti běžně prodávají více letenek, než činí kapacita letadel, a pokud na let nastoupí více cestujících, řeší to podle pravidel tak, že nabízejí dobrovolnou změnu letenek za odměnu. Pokud dobrovolníky nenajdou, musí se uchýlit k nucené změně rezervací za patřičné odškodné.
Nedobrovolné vyvádění pasažérů z letadel je v USA prakticky každodenní rutinou. United loni vyloučila z přepravy kvůli přeplněnosti 3765 osob z celkového počtu přes 86 milionů cestujících, a pohybuje se tak kolem amerického průměru.