Nový dům v Jinonicích využije i odpadní vodu
V pražských Jinonicích vyroste vůbec první bytový dům v České republice, který dokáže využít i znečištěnou vodu. Budova bude opatřena speciálním systémem, který odpadní vodu z koupelny použije na splachování toalet. Unikátní stavba tak navazuje na současné trendy ve stavebnictví, které spočívají i v účelnějším hospodaření s pitnou vodou.
V bytovém domě Botanica K nebude odcházet pitná voda, kterou lidé využili například k umytí rukou, koupání nebo sprchování, dále do kanalizace. Speciální systém ji přečistí a tato takzvaná šedá voda bude dále využita v toaletách, kde požadavek na kvalitu vody není tak vysoký. Princip vysvětlil na konferenci Zelené bydlení Petr Dušta ze společnosti Skanska Reality, která dům staví.
Spotřeba pitné vody se tím podle výpočtů firmy sníží dokonce o 25 procent a jeden člověk tak za den využije 79,5 litru. Zmíněné hodnoty vycházejí z průměrné denní spotřeby pitné vody 106 litrů na osobu. Z toho jen na osobní hygienu padne kolem 50 procent, uvedl Dušta. Využití šedé vody tak bude šetřit nejen životní prostředí, ale také náklady na bydlení.
Nicméně do ceny bytu se patrně promítnou také náklady na zmíněný systém, který účelněji nakládá s pitnou vodou. Dům Botanica K, ve kterém bude stovka bytů, bude investora stát o dva až tři miliony korun navíc. Na každý z bytů tak vycházejí průměrné dodatečné náklady na dvacet až třicet tisíc korun. Dům dokáže využít také dešťovou vodu.
Trendu efektivnějšího hospodaření s pitnou vodou se ale nepodřídil pouze bytový dům v Jinonicích, kam by se první obyvatelé měli nastěhovat na podzim roku 2017. S mírně znečištěnou šedou vodou počítá také pražský hotel Mosaic House, který ji využívá už teď. Podobných projektů bude patrně přibývat, protože probíhající klimatické změně se bude muset přizpůsobit také stavebnictví. Řekl to Jan Bárta z Centra pasivního domu.
Změna klimatu spočívá v tom, že zejména na severní polokouli „roste extremita počasí“, vysvětlil na konferenci klimatolog Václav Cílek z Geologického ústavu Akademie věd České republiky. V praxi to podle něj znamená více tropických dnů během léta, teplejší podzim, kam se přesune většina deště, a stejně tak i teplejší zimu. Přibývat bude také větrných smrští a přívalových srážek. „Celkově se dostáváme do světa, který je teplejší,“ vysvětlil Cílek.
S tím podle klimatologa souvisí i nutnost změny hospodaření s vodou. První z možností je budování nádrží a rybníků, aby se zachoval průtok řek i v sušším období. Dále úprava krajiny tak, aby udržovala vodu například vysázením lesa. Třetí variantou je účelnější nakládání s vodou a využití právě například šedé vody. „Šetříme tím nejen přírodu, ale také energii,“ uvedl Cílek.