Zotročili a prodali ji islamisté. Jezídka se stala vyslankyní OSN
VYSLANKYNĚ DOBRÉ VŮLE OSN
Jezídská dívka, která přežila masakr Islámského státu, se stala vyslankyní dobré vůle Organizace spojených národů. Příběh Nadji Muradové otřásl médii už v loňské roce, kdy popsala Radě bezpečnosti OSN, jak islamisté vyvraždili její rodinu a ji prodali jako sexuální otrokyni, a vyzvala k zastavení genocidy vůči jezídům. Třiadvacetiletá žena byla zároveň za svou odvahu nominovaná na letošní Havlovu cenu.
Nadja Muradová se stala vůbec první vyslankyní dobré vůle, která má osobní zkušenost s obchodováním s lidmi. Ve své funkci se proto zasadí o to, aby se zvýšilo povědomí o obětech tohoto násilí. Byla jmenována při slavnostním ceremoniálu v pátek. Informoval o tom server rozhlasové stanice Svobodná Evropa.
„Nadja ukázala, jak je důležité bojovat za oběti obchodu s lidmi. Zaslouží si spravedlnost a když je povzbudíme, mohou změnit náš svět,“ řekl generální tajemník Pan Ki-mun.
Muradová vystoupila v loňském prosinci před Radou bezpečnosti OSN, kde žádala ochranu jezídů a zastavení jejich genocidy. Skupiny bojovníků Islámského státu v Iráku ji unesli a zavraždili její matku i bratra. Jezídku pak několikrát prodali jako sexuální otrokyni. Přežila znásilňování a týrání, nakonec se jí podařilo utéct.
Vyslanci dobré vůle UNHCR jsou společně s Vysokým komisařem osoby, které vystupují na veřejnosti. Vyslanců dobré vůle není mnoho, ale prostřednictvím své proslulosti, popularity, vlivu a práce pomáhají šířit UNHCR po světě. Stali se jimi například Italský návrhář Giorgio Armani nebo americká herečka Angelina Jolie.
Jméno Muradové se zároveň objevilo na seznamu nominovaných na mezinárodní cenu nesoucí jméno bývalého českého prezidenta Václava Havla. Cenu udílí Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Ta letošní se skuteční 12. října v Pražské křižovatce.