Británie přezkoumává jadernou smlouvu s Ruskem. Kvůli Krymu
krymská krize
Takzvaná jaderná dohoda o spolupráci mezi ruskou státní korporací Rosatom a Spojeným královstvím je v režimu „zvažování“. Důvodem je nedávný vývoj situace na Ukrajině, uvedl mluvčí britského ministerstva energetiky. Rosatom věc odmítá komentovat.
Dohoda o spolupráci byla uzavřena v září 2013 a jejím cílem je usnadnit ruské společnosti vstup na britský trh. Spojené království se snaží získat investory ze zahraničí za účelem renovace svých stárnoucích jaderných elektráren. Rosatom má být právě jedním z nich. Nabízený tlakovodní reaktor VVER vyhodnotilo britské ministerstvo energetiky a změny klimatu (DECC) jako „dokonale bezpečný“.
Hergen Haye ze zmíněného ministerstva již v polovině března naznačoval, že by překážkou při uzavření konečné smlouvy mohla být současná krize na Krymu, napsal The Guardian. Šéf Rosatomu Sergej Kirijenko před pár dny připustil překážky při uzavírání zakázek v zahraničí. „Se zřetelem na celou řadu komentářů o možných omezeních hospodářské spolupráce chápeme, že na některé z kontraktů se mohou vztahovat politická omezení,“ řekl Kirijenko podle agentury RIA Novosti.
Rosatom figuruje také v dostavbě dvou bloků české jaderné elektrárny Temelín. Jeho dceřinné firmy Atomstrojexport a OKB Gidropress představují ruskou stranu v česko-ruském konsorciu MIR.1200, za českou stranu je zde ŠKODA JS. Konsorcium soupeří o tendr s americko-japonskou společností Westinghouse. V současné době však zaznívají hlasy pro ukončení tohoto tendru.