Unesený farář: Islamisté nás krmili a popisovali, jak zemřeme

Svědectví syrského křesťana

Unesený farář: Islamisté nás krmili a popisovali, jak zemřemeNOVÉ
Převor Jacques Murad Foto: Foto: screen z Youtube.com, kanál uživatele BBC Arabic
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Syrský farář byl od května vězněn extrémisty z Islámského státu a hrozila mu poprava. Po přibližně sto dnech věznění ho s dalšími křesťany nechal vůdce IS Abú Bakr al-Bagdádí překvapivě propustit a přislíbil jim ochranu. Jacques Murad se přesto necítil v bezpečí a utekl. Nyní poskytl rozhovor pro BBC Arabic.

Převor Jacques Murad byl unesen ze středosyrského města Karajtín, v provincii Homs. Ve městě ležícím v pouštní oáze žila značná křesťanská komunita. Se svým duchovním kolegou Botrosem Hannou z kláštera Mar Elian byli únosci převezeni do Rakky, bašty IS. Před přepadením v klášteře schovávali stovky uprchlíků. Starobylý klášter Mar Elian byl teroristy zničen. Jeho historie se datovala už od pátého století.

Čtěte také: VIDEO: Islamisté buldozery zničili klášter, převora zajali

V Rakce byli duchovní drženi 84 dní. Byli tam prý dobře krmeni a nikdy nebyli mučeni. Bylo jim pouze vyčítáno, že nevyznávají skutečné náboženství – islám.

Říkali nám detailně, jak zemřeme

Zajímavé je, že se Muradovi věznitelé prý zajímali o detaily křesťanské víry. Ptali se ho na Boha, Nejsvětější Trojici i na Krista. Zároveň ale chtěli, aby konvertoval k islámu. To on odmítal, načež mu bylo vyhrožováno smrtí. „Aby nás vystrašili, říkali nám dokonce v detailech, jak zemřeme. Oni jsou opravdu nadaní v používání slov a metafor k terorizování,“ řekl farář.

Po 84 dnech byli s Botrosem Hannou převezeni do haly na neznámém místě v okolí Palmýry. K ohromnému překvapení obou mužů se zde setkali se všemi křesťany z Karajtínu. Prý si je sami žádali tak dlouho, až jim extrémisté vyhověli. „Byl jsem v šoku. Oni byli překvapeni a šťastni. Všichni přišli, aby mě objali,“ vypráví otec Murad.

Po dalších 20 dnech si ho předvolalo několik kleriků Islámského státu, aby mu sdělili, co bude s ním a dalšími křesťany z Karajtínu. Vůdce IS Abú Bakr al-Bagdádí rozhodl, že jim dá na výběr, jestli budou jejich muži zabiti a ženy zotročeny, nebo budou moct žít jako občané drženi na území IS s tím, že musí dodržovat místní nové zákony a bude jim vrácen jejich majetek. Volba byla jasná, al-Bagdádí jim navíc přislíbil ochranu.

Přestože se podle dohody směli pohybovat jen na území IS, Jacques Murad s Botrosem Hannou utekli. „Tato oblast je bitevním polem. Vedle bombardování letectva není bezpečný ani samotný pobyt v Karajtínu. Jak jsem tam pobýval, cítil jsem, že lidé by tam zůstali, tak jsem musel odejít pro povzbuzení ostatních, aby udělali totéž,“ řekl Murad.

Moc lidí jej ale nenásledovalo. Podle Murada zůstalo v Karajtínu kolem 160 křesťanů. Někteří prý nechtějí opustit své domovy, protože nemají kam jít a jiní věří islamistům, že zůstanou v bezpečí. Podle faráře je ale město nebezpečným bojištěm bez úkrytu.

Čtěte také: Zkáza Palmýry potvrzena. Co všechno už islamisté zbořili?

Čtěte také: Islamisté vyhodili do vzduchu starověký chrám v Palmýře

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články