USA se zdržely. OSN vyzvala Izrael k ukončení výstavby v osadách
Hlasování v RB OSN
Rada bezpečnosti OSN dnes schválila rezoluci, která po Izraeli požaduje, aby ukončil výstavbu židovských osad na okupovaném palestinském území. Spojené státy, které židovský stát vždy v předchozích hlasováních v OSN podporovaly, se tentokrát hlasování zdržely. Dokument tak mohl projít. Rezoluci podpořilo 14 zemí, po hlasování se v sále ozval potlesk. Jde o první podobné nařízení o Izraeli a Palestincích, které bylo v Radě přijato za téměř osm let, uvedla agentura Reuters.
Rezoluci v patnáctičlenné Radě prosadil Nový Zéland, Malajsie, Venezuela a Senegal. Egypt ji o den dříve z hlasování stáhl pod tlakem z Izraele a od nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten spolu s několika americkými senátory požadoval, aby USA rezoluci vetovaly.
Rezoluce naléhá na Izrael, aby „okamžitě a zcela ukončil veškeré osídlování na okupovaných palestinských územích, včetně východního Jeruzaléma“. Výstavba osad podle ní „představuje zjevné porušení mezinárodního práva“. Pro schválení dokumentu bylo potřeba devět hlasů a žádné veto od stálých členů Rady, což jsou Spojené státy, Francie, Rusko, Británie a Čína.
Text rezoluce nejspíš nezmění situaci přímo v oblasti mezi Izraelci a Palestinci a budoucí administrativa prezidenta Trumpa ji pravděpodobně bude ignorovat, poznamenal Reuters. Nejde nicméně jen o symbolický krok, rezoluce formálně zakotvuje nesouhlas mezinárodního společenství s novými židovskými osadami a může podnítit další palestinské kroky vůči židovskému státu před různými mezinárodními organizacemi.
Velvyslankyně Spojených států při OSN Samantha Powerová postoj Washingtonu brání. Pokračující výstavba osad podle ní „vážně podkopává bezpečnost Izraele“. Spojené státy už dlouhá léta tlačí na to, aby podobné aktivity na okupovaných územích skončily, dodala.
Izraelský ministr energetiky Juval Steinic hned po hlasování Spojené státy obvinil, že se zřekly Izraele. „Tady nejde o rezoluci proti osadám, je to protiizraelská rezoluce, proti židovskému lidu a proti židovskému státu. Spojené státy dnes opustily svého jediného přítele na Blízkém východě,“ uvedl. Palestinci naopak rezoluci uvítali a dnešní den označili za „den vítězství“.
Západní břeh Jordánu a východní část Jeruzaléma obsadil Izrael za války v roce 1967. Tato území mají spolu s Pásmem Gazy tvořit budoucí palestinský stát, o jehož vznik Palestinci dlouhodobě usilují. Chtějí proto, aby z Předjordánska, tedy Západního břehu, odešli všichni izraelští vojáci i osadníci. Na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě žije asi půl milionu Židů a zhruba 2,5 milionu Palestinců.