Gayové nesmí dávat krev? Britský politik jde kvli tomu do boje
BOJ ZA PRÁVA HOMOSEXUÁLŮ
Dárcovství krve je pro mnoho homosexuálních mužů ve většině evropských zemích stále ještě zapovězené. Ve Velké Británii gayové krev darovat mohou, nicméně jen za podmínek, které prakticky vyřazují většinu mužů žijících v pevném partnerském svazku. Gayové mají nyní v Británii velkého zástupce, liberálního demokrata Tima Farrona, který iniciativu za zrušení „diskriminačního“ zákazu podporuje.
Farron, který byl v polovině července zvolen předsedou britských liberálů, během volby prohlásil, že se hodlá zaměřit na lidská práva, životní prostředí a budování „spravedlivější společnosti“ v Británii. Nyní ukazuje, že svá slova myslel vážně, když se otevřeně staví za práva gayů.
V Británii mohou gayové darovat krev, pokud po dobu 12 měsíců před odběrem neměli pohlavní styk s jiným mužem. Od 80. let pro ně v souvislosti se vzestupem viru HIV a žloutenky typu B platil úplný zákaz, v listopadu roku 2011 byl nicméně zákon změněn.
Farron teď chce, aby byl zákon zrušen úplně. Změna zákona v roce 2011, o níž se mimo jiné liberální demokracie zasloužila, byla pouze částečným vítězstvím. Proto britský levicový podporuje britskou iniciativu Freedom to Donate (Svoboda darovat). Ta prostřednictvím petice, která je adresovaná britské vládě, bojuje za zrušení tohoto zákazu.
Gayové nejsou rizikovou skupinou
Podle Farrona je zákaz „diskriminující“ a vyřazuje z dárcovství muže, kteří žijí v pevném partnerském svazku a praktikují bezpečný sex. „Takže homosexuální muž praktikující bezpečný, chráněný sex je odmítán, ale krev je přijímá od mužů a žen, kteří se můžou účastnit mnohem nebezpečnějších praktik,“ napsal Farron v komentáři pro The Huffington Post.
Podle iniciativy Freedom to Donate je v současné době pokrok ve screeningu krve tak veliký, že je toto omezení zbytečné. Zákaz je podle ní důležité přehodnotit také proto, že dárců krve je dlouhodobě málo. Podle národní zdravotní služby Velké Británie potřebuje krevní infuzi alespoň jednou za život každý čtvrtý člověk.
Podle Farrona nejsou homosexuální muži tak rizikovou skupinou, aby museli být do zákazu dále zahrnuti. „Kupodivu tu nastala situace, kdy je krev přijímána od velkého množství různých skupin lidí, u kterých je evidentně větší riziko nakažení virem HIV a dalšími onemocněními přenášenými krví, než u homosexuálních mužů,“ napsal Farron.
Největší ironie tkví podle Farrona v tom, že se nastavují překážky lidem, kteří chtějí dělat „něco neuvěřitelně štědrého a naprosto životně důležitého, aby pomohli jiným lidem“.
V České republice upravuje darování krve Vyhláška o lidské krvi. Ta vylučuje mj. dárce, jejichž sexuální chování je vystavuje zvýšenému riziku získání závažných infekčních onemocnění, která mohou být přenášena krví. Do takovýchto rizikový skupin spadají narkomani, prostitutky nebo právě homosexuálové.
Například Společnost pro transfuzní lékařství, která je součástí České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně na svých webových stránkách nicméně uvádí, že z dárcovství jsou vyřazeni muži, kteří měli v posledním roce pohlavní styk s jiným mužem. Na proti tomu Český červený kříž vylučuje všechny muže, kteří měli pohlavní styk s jiným mužem.