Turci zatkli novináře. Měl u sebe snímky bojovníků, kterým pomáhali zatčení Češi

kurdské milice

Turci zatkli novináře. Měl u sebe snímky bojovníků, kterým pomáhali zatčení ČešiNOVÉ
Vlajka kurdské milice YPG Foto:

ILUSTRAČNÍ FOTO: Shutterstock

1
Svět
Sdílet:

Turecké úřady minulý týden zatkly na irácko-turecké hranici francouzského novináře, který měl u sebe fotografie a rozhovory s kurdskými bojovníky. Reportér na volné noze Loup Bureau je podezřelý z teroristické činnosti. Francouzské a mezinárodní novinářské organizace dnes volaly po jeho okamžitém propuštění, informovala agentura AFP.

Případ sleduje „s maximální pozorností“ také Paříž, která se nyní Bureauovi snaží poskytnout konzulární ochranu. Muž měl u sebe v době zadržení kromě fotografií také video nazvané „Seznam rozdělených zbraní“, uvedla turecká agentura Anadolu. Pracovník Reportérů bez hranic (RSF) pro Turecko deníku Le Figaro řekl, že Bureau měl u sebe reportáž o Kurdistánu, kterou vytvořil v roce 2013.

Bureau byl zatčen poblíž hraničního přechodu Habur, asi 20 kilometrů od Sýrie. Nacházel se v oblasti kontrolované kurdskými milicemi YPG, které Ankara považuje za teroristy. Na twitteru se nezávislý novinář prezentuje jako student žurnalistiky, v minulosti však spolupracoval například s televizní stanicí TV5 Monde, pokrýval působení Talibanu v Pákistánu či egyptskou revoluci v letech 2011 a 2012.

Bureau byl podle RSF po soudním slyšení v úterý umístěn do státní věznice, podrobnosti o jeho vazbě nejsou známy. Dva francouzští novináři zadržení v Turecku během posledního roku byli drženi ve speciálních zařízeních pro cizince.

Francouzské mediální odbory za podpory Evropské federace novinářů (FEJ) a Mezinárodní federace novinářů (FIJ) dnes společným prohlášením požadovaly okamžité propuštění svého kolegy a připomenuly při tom nedávný případ fotografa Mathiase Depardona. Ten strávil na jaře měsíc v turecké vazbě po zatčení ve stejném regionu.

„Je zřejmé, že turečtí lídři v čele s prezidentem (Recepem Tayyipem) Erdoganem nenávidí zvědavé zahraniční novináře a neváhají je zatknout, a budovat tak zeď mlčení kolem reality Turecka, které je největším světovým vězením pro novináře se 160 našimi bratry za mřížemi,“ uvedla francouzská novinářská sdružení.

Server TurkeyPurge.com, který sbírá data několika novinářských a lidskoprávních organizací, uvádí, že v Turecku bylo od minulého července zatčeno 274 novinářů a zrušena činnost 149 mediálních titulů. Reportéři bez hranic řadí Turecko mezi země z nejmenší svobodou tisku na celém světě, je na 155. místě ze 180.

Případ Loupa Bureaua se podobá kauze dvou Čechů, kteří byli ve středu v Turecku nepravomocně odsouzeni na šest let a tři měsíce vězení za spolupráci s bojovníky milic syrských Kurdů YPG. Markéta Všelichová a Miroslav Farkas byli zadrženi loni v listopadu na hraničním přechodu s Irákem a našly se u nich propagační materiály zmiňující YPG. Oba Češi odmítají, že by byli členy milic, a tvrdí, že do Sýrie jeli budovat polní nemocnici.

Čtěte také: Češi zadržení v Turecku dostali přes 6 let vězení za podporu Kurdů z YPG

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články