Co znamená věrnost Boko Haram Islámskému státu?
Útok Čadu a Nigeru
Radikálové z teroristické organizace Boko Haram, kteří působí v Nigérii, slíbili věrnost Islámskému státu. Pravost audionahrávky zatím nebyla ověřena. „Pokud se opravdu spojí, budou si tyto teroristické skupiny perfektně sedět,“ říká americký profesor a specialista na terorismus Max Abrahms v rozhovoru pro Russia Today. Čadská a nigerská armáda zahájily v neděli proti pozicím islamistů z Boko Haram v severonigerijském státě Borno rozsáhlou pozemní i vzdušnou ofenzivu.
Vojáci prý vnikli do Nigérie ze sousedního Nigeru a otevřeli dvě fronty. Tisíce nigerských a čadských vojáků jsou již rozmístěny kolem Diffy, na kterou radikálové z Boko Haram často útočí.
Regionální ofenzivu proti Boko Haram podnikly už v lednu kromě Nigeru též Čad a Kamerun, jejichž území extremisté také ohrožují. Podle agentury AFP se jim podařilo dobýt několik důležitých pozic Boko Haram na severu Nigérie.
Propagandistická nahrávka, která má zastrašit
„Pravost příslibu věrnosti, který dala skupina Boko Haram Islámskému státu, se potvrdí teprve nějakou skutečně koordinovanou operací,“ vysvětluje pro RT profesor politologie z Notheastern University v Bostonu z amerického státu Massachusetts. Max Abrahms se zatím domnívá, že jde spíše o propagandistickou nahrávku, která má zastrašit. Připouští však, že vzhledem k vzrůstajícímu odporu v Iráku, kde IS působí, a možném ztrátě pozic v budoucnu, se Islámský stát doopravdy snaží získat na svou stranu i další nebezpečné skupiny.
„Obě skupiny k sobě budou perfektně sedět, protože ani jedna z nich nemá žádné výhrady k použití naprosto brutální síly.“
Milice Boko Haram svou propojenost s islamisty na Blízkém východě oznámily prostřednictvím zvukové nahrávky, která se objevila na jejich twitterovém účtu. „Oznamujeme naši věrnost chalífovi. Budeme naslouchat jeho pokynům v dobách plných těžkostí i blahobytu,“ uvedla skupina.
„Obě skupiny k sobě budou perfektně sedět, protože ani jedna z nich nemá žádné výhrady k použití naprosto brutální síly, a to i vůči nevinným civilistům,“ tvrdí Max Abrahms s tím, že je to zatím stále otevřená otázka. Jde o to, zda na tento příslib nějak odpoví přímo radikálové IS. „Už jsme zaznamenali i jiné organizace, které se zavázaly věrností k IS, například z Libye, Alžírska, Egyptu či Afghánistánu. Islámský stát pak jejich příslib opětoval s tím, že bude skvělé, pokud budou konat útoky pod jejich záštitou,“ dodal profesor. V takovém případě jde ale pouze o společnou rétoriku, ne o koordinovanou spolupráci sil.
„Boko Haram se zatím jen snaží ‚zavděčit‘ Islámskému státu řečmi o chalífátu. Jde jim spíše o podporu jejich akcí, chtěli by ze spolupráce z IS benefitovat.,“ vysvětluje profesor s tím, že nigerijská teroristická organizace je sice velmi brutální, přesto není tak vojensky schopná a vybavená jako bojovníci IS.
Islámský stát vytvořil na dobytých územích v Iráku a Sýrii chalífát, do jehož čela se postavil vůdce Islámského státu Abú Bakr Bagdádí. Boko Haram se jím inspiruje a snaží se vytvořit vlastní stát s přísnými islámskými pravidly na severu Nigérie. Při útocích islamistů za posledních šest let zahynulo v Nigérii asi 13 tisíc lidí. Jejich násilí už vážně ohrožuje i politickou stabilitu této africké země.
Extremisté z Boko Haram vyhlásili v Nigérii chalífát v srpnu 2014: