Převrat v léčbě dětské leukémie. Uzdraví se 90 % pacientů
500 vědců v Praze
Leukémie. Diagnóza, kterou žádný rodič nechce slyšet. Zatímco v minulosti znamenala její akutní forma smrtelnou nemoc, dnešní medicína dokáže vyléčit 90 procent dětských pacientů. Pokroky v léčbě přijeli na mezinárodní kongres do Prahy diskutovat odborníci z celého světa.
Leukémie neboli rakovina krve je nejčastějším nádorovým onemocněním dětí. Do šedesátých let minulého století znamenala dětská akutní lymfoblastická leukémie smrtelnou nemoc. Díky mezinárodní spolupráci odborníků se však podařilo na počátku 80. let vyléčit dvě třetiny dětských pacientů a dnešní výsledky jsou ještě pozitivnější. V dnešní době je léčba úspěšná v 90 procentech případů.
O pokrocích a nových přístupech v léčbě leukémie u dětí přijelo do Prahy hovořit 500 vědců a lékařů z 49 zemí světa. Na mezinárodním kongresu ve dnech 26. až 29. dubna budou diskutovat také o nejrizikovějším typu leukémie. Ten představuje právě oněch deset procent, jež se prozatím nedaří úspěšně léčit. Předmětem zájmu odborníků bude, jak tento typ rozpoznat a určit správnou biologickou metodu léčby. Tento způsob je šetrnější, protože napadá pouze leukemické buňky. Dalšími tématy budou také srovnání přístupů a výsledků v léčbě v České republice, USA, Německu a dalších zemích.
Otcem léčby leukémie je profesor Riehm
Mezinárodní kongres zahájí svým příspěvkem nestor oboru, profesor Hansjörg Riehm z Německa. První dva dny proběhne setkání Mezinárodní studijní skupiny BFM, ve které jsou čeští hematologové členy již po 20 let a spolupracují s odborníky z celého světa. Českými lékařskými kapacitami a zároveň členy této skupiny jsou profesor Jan Starý a profesor Jan Trka z 2. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice v Motole. Navazovat bude dvoudenní volně přístupná konference o dětské leukémii.
Profesor Hansjörg Riehm zahájil v roce 1970 práci na studii s názvem West Berlin ALL study. Jeho přístup byl založen na tzv. kombinované chemoterapii a pro pacienty znamenal mnoho nejen zdravotních komplikací, včetně padání vlasů, silné nevolnosti, náchylnost k infekcím, ale také život ohrožujících potíží. Na tehdejší dobu byla jeho studie značně kontroverzní a setkala se rozporuplnými reakcemi z řad odborníků i laické veřejnosti. Přístup profesore Riehma se však ukázal jako revoluční a stal se milníkem v léčbě dětské leukémie.
Leukémie – rakovina krve
Leukémie je nádorovým onemocněním krevních buněk, nejčastěji bílých krvinek. V kostní dřeni vzniká zvláštní typ buněk, tzv. atypické blasty, které se dále množí a zabraňují tomu, aby se v kostní dřeni vytvářely zdravé krevní buňky. Atypické blasty se po čase mohou dostat do oběhu a do dalších orgánů, kde se dále množí a zabraňují jejich správným funkcím. Nemoc se dělí na akutní a chronickou formu. Obvyklým způsobem léčby je chemoterapie, dále také transplantace kostní dřeně nebo krevních buněk.