Pryč s multikulti! Ve sněmovně vzniká protiuprchlická platforma
Obrana "evropských hodnot"
Protiuprchlickou platformu „na obranu evropské kultury a jejích hodnot“ založil ve Sněmovně poslanec hnutí ANO Zdeněk Soukup. Jejím cílem je mimo jiné odmítnutí multikulturalismu i kvót na přerozdělování migrantů, do škol chce vrátit třeba výuku křesťanství. Platformu podle Soukupa podpořilo okolo 40 poslanců převážně z ANO, ČSSD a KSČM. Kritiku naopak sklízí od lidovců a pravicové opozice.
„Stále více se potvrzuje, že přijímání migrantů z jiných kulturních zón je problematické. Projekt multikulturalismu je mrtvý, neosvědčil se. Myslí si to drtivá většina poslanců. Ve Sněmovně je ale menší velmi hlasitá skupina, která se dostává do médií, a názor většiny není slyšet. Chceme proto tímto způsobem náš názor více prezentovat,“ řekl deníku Echo24.cz poslanec Zdeněk Soukup.
Z celkem dvou stovek poslanců se k názorové platformě přihlásilo okolo čtyř desítek zákonodárců. Mezi nimi by měli být podle Soukupa například poslanci za ČSSD Stanislav Huml, Ladislav Velebný, Jaroslav Foldyna nebo Pavlína Nytrová, která nedávno „proslula“ svými výroky o homosexuálech.
„Těmto lidem se mělo pomoci v jejich domovech a nevytrhovat je z jejich kořenů. Cítím povinnost ochránit svou zem před nájezdem lidí, kteří už v některých zemích jasně prokázali, že nejsou ochotni se kultuře evropských zemí přizpůsobit. Proto jsem podpořila platformu proti multikulturalismu,“ uvedla poslankyně Nytrová. „Jsem pro to, aby se tyto pro budoucnost důležité věci ve Sněmovně otevřeně diskutovaly bez ohledu na stranickou příslušnost,“ komentoval poslanec Foldyna.
Nejvíce sympatizantů s platformou pochází podle Soukupa z řad hnutí ANO. „Jde například o Janu Lorencovou, Bohuslava Chalupu nebo Ladislava Okleštěka. Odvahu a velkou osobní statečnost ale prokázal také Radim Holeček z ODS,“ uvedl Soukup z ANO. K platformě se přihlásili prý i někteří komunističtí poslanci nebo zákonodárci z řad Úsvitu.
Jednání probíhají podle Soukupa i s Tomiem Okamurou z hnutí Svoboda a přímá demokracie. „To má ale podobné principy zakotvené rovnou v programu, takže to pro ně postrádá smysl. Členem se může stát každý, kdo se ztotožní s naším desaterem. Cíl naší názorové platformy je především edukativní,“ doplnil poslanec.
Mezi deset bodů programu platformy, na kterou upozornil server Novinky, patří například definitivní odmítnutí multikulturalismu, odmítnutí uprchlických kvót, snaha o maximální integraci případných migrantů, upevňování obranyschopnosti Evropy i Česka či důraz na výuku hodnot západní civilizace ve školách. Platforma chce od podzimu pořádat semináře i kulaté stoly, otevřená je veřejnosti i odborníkům. Informovat chce prý o vývoji v migrační krizi a mapovat situaci.
‚Multikulti ne, ale platforma je směšná‘
Postup poslance Soukupa kritizuje opoziční TOP 09. „Pan poslanec se mi jevil vždycky trochu zvláštní. Takže mě to nepřekvapuje. Platforma nemá smysl. K čemu to má sloužit? Multikulti je v dnešní podobě neudržitelná. Asi skončí na tom, že obohacování a soužití kultur není možné, když se některá začne snažit vytěsňovat jinou, dokonce i agresivně,“ komentoval serveru Echo24.cz šéf poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát.
Současně Laudát připomenul, že lídr hnutí ANO Andrej Babiš podpořil návrh jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD) na zdanění církevních restitucí. Samotnou výměru původního majetku církve označil za podvod. „Soukupova iniciativa je ale směšná. Navíc jeho hnutí bojuje proti naší identitě, když hodlá napadnout církevní restituce. Církev u nás položila výchozí kořeny naší kultury. Doufám, že nikdo z našeho klubu se iniciativy nezúčastní,“ dodal Laudát.
Skeptický je vůči výsledkům platformy také předseda klubu poslanců z KDU-ČSL Jiří Mihola. „Sám multikulturalismus považuji za cestu do slepé uličky. Za umělou a nefunkční, snad dobře myšlenou snahu. Jedna věc je něco si teoreticky představit a druhá skutečně to realizovat a žít. O platformě vím jen okrajově. Nemyslím si ale, že sama o sobě něco posune. Otázkou jsou cíle a terminologie, v tom je potřeba opatrnost a serióznost,“ uvedl.
Sám poslanec Zdeněk Soukup navíc připravuje návrh, kterým by chtěl „dosáhnout větší státní kontroly nad investicemi do stavby mešit proudících do Česka ze Saúdské Arábie a dalších blízkovýchodních zemí“. Plánuje také prý předložit novelu zákona o církvích, kdy by kazatelé jiných vyznání, než je křesťanství či judaismus, museli absolvovat jakousi proceduru završenou závazkem, že „nebudou nabádat k porušování právního prostředí a zvyklostí v Evropě“.