Nálada se změnila. Merkelová to schytává zleva i zprava

Angela Merkelová ztrácí důvěru

Nálada se změnila. Merkelová to schytává zleva i zpravaNOVÉ
Zleva: Předsedkyně AfD Frauke Petryová, Německá kancléřka Angela Merkelová a předsedkyně Die Linke Sahra Wagenknechtová Foto: FOTO: commons.wikimedia.org
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Po tragickém německém týdnu, v němž došlo ke čtyřem útokům, z nichž tři spáchali uprchlíci ze Sýrie a Afghánistánu, se na kancléřku Angelu Merkelovou snáší tvrdá kritika kvůli německé migrační politice – a to z politické pravice i levice. Podle Deutsche Welle nastal po atentátech v minulých týdnech v německé společnosti zlom paradigmatu.

Zatímco mezi členy pravicové AfD v posledních několika měsících bujela rivalita a jejich popularita klesala, pozice Angely Merkelové a její strany CDU se opět upevňovala, a to i v souvislosti se snižujícím počtem přicházejících uprchlíků do země. Tento vývoj však radikálně narušily čtyři útoky v Německu za poslední týden. Mnozí z německých politiků mluví o tom, že Merkelová po útocích dlouho mlčela a strká hlavu do písku. Odjela na dovolenou do svého rodiště a k atentátům se nevyjadřuje. Největší kritika se ozývá právě z radikální AfD, ale už i od krajní levice.

Merkelová měla podle AfD pravdu v tom, že se Německo změní. Strana však píše, že právě jich se nikdo neptal, zda tuto hroznou změnu chce. „Čas pro volby,“ vyzývá pravicová AfD na svém Facebooku.

Kancléřka by podle pravicové strany měla odejít. Zároveň pod dojmem stoupajícího násilí a nedostatečné bezpečnosti dochází i ke změně celospolečenského paradigmatu. Stále více Němců spojuje Merkelovou přímo s uprchlíky. Ačkoliv vyšetřování stále probíhá, veřejnost rozdíly nedělá. „Uprchlík, cizinec, Němec, Íránec, všichni jsou vhozeni do jednoho pytle,“ píše v komentáři Deutsche Welle Scholz Kay-Alexander.

Tvrdá slova o odchodu Merkelové by podle Scholze Kay-Alexandera ještě před rokem byla nepředstavitelná. Angela Merkelová si podle jeho slov jako „kancléřka uprchlíků“ získala respekt mnoha Němců, zatímco ostatní jen kroutili hlavami. Dnes je však situace jiná.

Komentátor zároveň spekuluje o tom, zda bude Merkelová počtvrté kandidovat na pozici kancléřky. Vše podle jeho slov záleží na tom, jak se situace kolem uprchlíků rozvine. V souvislosti s tak závažnými útoky, jako byly ty v Paříži a Bruselu, však její čtvrtý mandát vidí jako málo pravděpodobný.

Kritika i od bývalých podporovatelů

Kritika uprchlické politiky Angely Merkelové a jejích dopadů se ozývá i od tradičních zastánců práv migrantů. Podle předsedkyně německé levicové strany Die Linke Sahry Wagenknechtové byla vstřícná politiky Angely Merkelové vůči uprchlíkům nezodpovědná a je třeba udělat mnohem více proto, aby se Němci opět cítili bezpečně. Podle Wagenknechtové je ještě třeba pozadí útoků prošetřit, ale události několika posledních dnů podle ní ukazují, že přijetí a integrace velkého počtu uprchlíků a přistěhovalců je spojena s velkým problémem. Politika „We can do it – Můžeme to udělat,“ jak ji podle levicové političky kancléřka představila, je bezohledná, informoval server The Local.

Levicová opozice zdůrazňuje nutnost opětovného zajištění pocitu bezpečí v zemi. K tomu je podle nich třeba vědět, kdo v zemi je. Merkelová a její vláda má podle Wagenknechtové odpovědnost za to, aby navrátila lidem důvěru ve schopnost státu a jeho bezpečnostní orgány.

Strana Die Linke je však tradičně největším zastáncem práv uprchlíků v Německu. Proto prohlášení její předsedkyně vyvolalo mezi členy nevoli. Proti vyjádření Wagenknechtové se například ohradil člen zemského sněmu Sasko-Anthaltsko Matthias Höhn, který poukázal na to, že by terorismus neměl být spojován s uprchlictvím. Zároveň je podle něj Německo v porovnání s jinými zeměmi bezpečné, absolutní bezpečnost podle jeho slov není možné zajistit.


Čtěte více: Útok v Mnichově komentovali všichni. Jen Merkelová dlouho mlčela

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články