Útok v Mnichově komentovali všichni. Jen Merkelová dlouho mlčela

PROČ KANCLÉŘKA MLČELA?

Útok v Mnichově komentovali všichni. Jen Merkelová dlouho mlčelaAKTUALIZOVÁNO
Angela Merkelová Foto: Printscreen ČT
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Ke střelbě v Mnichově se od pátečního večera vyjádřili snad všichni – počínaje diskutéry na sociálních sítích, konče německým či americkým prezidentem. Pouze jedna velmi důležitá osoba dlouho mlčela. A sice německá kancléřka Angela Merkelová, která se k tématu vyjádřila až v sobotu odpoledne, tedy zhruba až dvacet hodin po incidentu. Její projev však kritiku na sociálních sítích jen prohloubil.

Na hrůzný útok z pátečního večera zareagovalo hned několik německých politiků. Například prezident Joachim Gauck uvedl, že ho útok v bavorské metropoli šokoval. Spolkový ministr vnitra Thomas de Maiziére pro změnu zrušil svou dovolenou a nechal v celém Německu vyvěsit smuteční prapory. Bavorský premiér Horst Seehofer zase řekl, že útok naplnil všechny žalem a hrůzou.

Vyjádření ale přišla i ze zahraničí. Například americký prezident Barack Obama už v pátek nabídl Německu pomoc. Šok nad událostí vyjádřil britský ministr zahraničí Boris Johnson. Ruský prezident Vladimir Putin pak německé kancléřce Angele Merkelové vyjádřil soustrast. Vyjádřil se i francouzský prezident François Hollande, který útok označil za teroristický čin.

Existuje však jeden politik – respektive politička – který se k tématu dlouho nevyjadřoval. A sice spolková kancléřka Angela Merkelová. Ta sice podle BBC stejně jako Maiziére zrušila svoji dovolenou v Alpách a na sobotní odpoledne svolala zasedání bezpečnostní rady státu. Vlastní komentář k masové vraždě však připojila až na odpolední tiskové konferenci, která začala v půl třetí odpoledne, tedy zhruba 20 hodin poté, co v Mnichově začala střelba.

Merkelová to za projev schytala

Lidé, kteří od německé kancléřky čekali nějaká rozhodná prohlášení, však z jejích slov zřejmě nebudou příliš nadšení. Merkelová totiž pronesla pouze několik obecných frází, kdy vyjádřila upřímnou soustrast pozůstalým a pochválila příslušníky bezpečnostních složek. „Mají na starosti obrovské město, a přesto ho dokázali velice dobře zabezpečit,“ řekla mimo jiné. Celou událost pak popsala jako „večer hrůzy“.

Její prohlášení se však setkalo s kritikou na sociálních sítích. „Škoda, že vaše řeč byla přečtená (z papíru). Vaše gestikulace a mimika byla bez jakékoli výpovědní hodnoty. Neměla jste ani žádný cit v hlase, byla jste jako při jiných projevech,“ vyčetl Merkelové například jeden uživatel na Facebooku.

Další kritik byl ve svých vyjádřeních ještě tvrdší: „Měla byste se stydět. Ostatní státníci byli mnohem rychleji u mikrofonů a kamer. Vaše řeč je pokrytecká a zraňuje pozůstalé. (...) Chtěla jse tady multi-kulti a kde to končí vidíme zde – ve Würzburgu a v Mnichově.“

„Merkelová kondoluje vlastním spoluobčanům jako ze všech (státníků) poslední. To vypovídá vše o jejím vztahu k německému lidu,“ vyčetl kancléřce další uživatel.

Proč se kancléřka schovávala?

Merkelová to však na sociálních sítích začala schytávat ještě před začátkem sobotní tiskové konference, tedy v době, kdy zarytě mlčela. „Našel jste někdo Angelu Merkelovou? Proč se schovává? Její lidé si zaslouží slyšet přímo ji,“ uvedla podle britského serveru Express jedna uživatelka Twitteru. „Jediná věc, která mě na střelbě v Mnichově překvapuje, je to, že trvalo tak dlouho, než k ní došlo. Pořád jste šťastní s loňským rozhodnutím Angely Merkelové?“ zeptal se další.

Uživatel tak zjevně naznačoval souvislost mezi loňskou migrační vlnou a pátečním útokem. Podle policie však útočník David S. nebyl napojen ani na uprchlíky ani na teroristickou organizaci Islámský stát, který mívá podobné útoky na svědomí.

V podobném duchu jako na Twitteru se nesou i komentáře v diskusích pod články německých médií. „Merkelová musí být konečně vyhozena z úřadu. Ta žena je zodpovědná za celé toto šílenství,“ napsal například jeden diskutér pod článkem německého deníku Die Welt. Jiní diskutéři Merkelovou sice přímo nezmiňují, dělají si však legraci z celkového pokrývání události. „Dobře, že (při tomto útoku) není žádná vazba na Islámský stát. Některým lidem se teď určitě ulevilo,“ napsal jeden z nich.

Až do začátku sobotní tiskové konference se k tématu za Merkelovou vyjadřoval pouze šéf kancléřčina úřadu Peter Altmaier. Ten uvedl, že absolutní bezpečnost není možné zajistit a že si Německo nesmí nechat podobnými útoky vzít svůj způsob života.

„Nikdo si nepřeje stát, který bude na všechno absolutně dohlížet a který by byl potřeba pro zajištění absolutní bezpečnosti,“ řekl podle agentury Reuters Altmaier. „Uděláme všechno pro to, abychom mohli žít dál svým způsobem života. Nesmíme dopustit, aby teroristé dosáhli svého cíle, a to znejistění naší společnosti,“ uvedl.

Čtěte také: ON-LINE: Teror rozpoutal mladý Íránec s německým občanstvím

Mezi oběťmi mnichovského útoku jsou tři kosovští Albánci

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články