Pozadí zatčení Syřanů v Düsseldorfu: Jak se teroristé dostali do Evropy

Terorismus v Evropě

Pozadí zatčení Syřanů v Düsseldorfu: Jak se teroristé dostali do EvropyAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Nové souvislosti ohledně zatčení tří syrských teroristů v Düsseldorfu pronikají na povrch. Vyšetřovatelé na akci pracovali několik měsíců a celý teroristický plán odhalili díky spolupráci s francouzskými kolegy, kterým se po bruselských útocích vzdal čtvrtý komplic. Podle německého rozhlasu Deutsche Welle (DW) teroristé použili pro cestu do Evropy balkánskou cestu a měli kromě Islámského státu vazby i na teroristickou organizaci An-Nusrá. Němci přitom vyšetřují dalších více než 180 lidí podezřelých z napojení na teroristy.

Již ve čtvrtek se objevily informace, že syrští teroristé přišli do Evropy spolu s tisíci uprchlíky, kteří sem prchají i právě před nimi. Podle DW se teroristé do Německa a Francie dostali pomocí uprchlických cest. Jeden ze zadržených například žádal o azyl v jednom z německých uprchlických center ve městě Bliesdorf v září 2015.

Až do Francie se dostal Saleh A., který se spolu s sedmadvacetiletým Hamzou C. přidal do řad teroristů z IS na jaře v roce 2014. Tehdy získali rozkazy v Düsseldorfu zaútočit a dostat se skrze Turecko do Evropy. Odtud samostatně vyrazili v květnu 2014 a přes Řecko se balkánskou cestou dostali během první poloviny loňského roku do Německa, respektive do Francie.

V lednu 2016 se jejich teroristický tým rozrostl o 25letého Mahúda B., který dle vyšetřovatelů souhlasil s účastí na düsseldorfských útocích. Přibližně ve stejnou dobu přibrali teroristé i posledního z dnes již zatčených jednatřicetiletého Abd-Arahmana A., který měl sestrojit sebevražedné vesty. Poslední z mužů působil podle vyšetřovatelů kromě IS i v řadách Fronty An-Nusrá.

Podle nich tak není pochyb, že teroristé využívají příval migrantů proudící do Evropy z válkou postižených zemí. Potvrzují se tak nejen obavy úřadů, ale i výhrůžky Islámského státu, který tento způsob distribuce teroru na Západ v minulosti avizoval. V pátek jeden z podezřelých podle Spiegel Online uvedl, že na teroristických atentátech spolupracovalo celkem deset lidí.

Sebevražedné vesty a střelba do lidí

Teroristé plánovali útok v Düsseldorfu v Severním Porýním-Vestfálsku. Dva ze zadržených se měli odpálit s výbušninami ukrytými na sobě na rušných ulicích tohoto 600tisícového města, zatímco další dva chtěli na ulici střílet na chodce a házet granáty – model podobný útokům v Paříži nebo Bruselu. O úloze zbylých šesti teroristů zatím nejsou informace.

Právě po bruselských útocích se ale policii vzdal Saleh A., který dal francouzským úřadům podnět k zahájení vyšetřování. Ve spolupráci s německou stranou pak tuto spící teroristickou buňku po měsících trvání akce a více než ročním pobytu těchto osob na evropské půdě úřady rozbily.

Celkem asi 180 lidí v současné době v Německu vyšetřují kvůli možnému napojení na některou z teroristických skupin a v souvislosti s válkou v Sýrii, uvedlo německé ministerstvo spravedlnosti.

„Generální prokurátor vede 120 vyšetřování, která se týkají více než 180 lidí, v souvislosti s občanskou válkou v Sýrii a možným členstvím v nebo podporou pro teroristickou organizaci,“ sdělil v pátek bez dalších detailů mluvčí ministerstva.

I když není podle policie pochyb o tom, že teroristé využili uprchlickou krizi pro snazší cestu do Evropy, nelze prý paušalizovat všechny uprchlíky jako teroristy. „Proti tomu musíme bojovat,“ citují DW šéfa německé policejní unie Rainera Wendta, který zdůraznil, že se kvůli jednotlivým případům nemůže na uprchlíky nahlížet stejným pohledem jako na zločince.

Čtěte také: Chtěli se odpálit v Düsseldorfu. Policie zatkla trojici teroristů

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články