Oktoberfest začal, tuplák už stojí přes 10 eur

Pivní festival

Oktoberfest začal, tuplák už stojí přes 10 eurNOVÉ 2
Svět
Sdílet:

Mnichovský primátor Dieter Reiter dnes v poledne slavnostním naražením prvního sudu zahájil 182. ročník Oktoberfestu. Na největším pivním festivalu světa se letos očekává stejně jako loni přes šest milionů zákazníků, přestože chmelový nápoj opět meziročně zdražil a litrovou sklenici, takzvaný máz, nelze koupit za méně než 10,10 eura (274 Kč). Festival ovlivňuje i uprchlická krize v Evropě, a to jak bezpečnostními opatřeními, tak charitativními projekty přímo na Tereziánské louce.

Reiter podle tradice narazil první sud v obřím festivalovém stanu rodiny Schottenhamelů. S nesnadným úkolem zarazit pípu dřevěnou palicí do sudu se vyrovnal bez potíží, stačily mu pouze dva údery. Vylepšil tak svůj loňský výkon, kdy při své premiéře při zahájení Oktoberfestu potřeboval k naražení sudu čtyři rány.

Čtěte také: Opilí vedle muslimských běženců. Oktoberfest se bojí střetu kultur

Po naražení sudu zaznělo celým festivalovým stanem tradiční zvolání „O‘zapft is!“ (je naraženo), po němž pro letošní rok poprvé zazněla oblíbená píseň pivních festivalů Ein Prosit (Na zdraví). První máz piva podle tradice ochutnal bavorský premiér Horst Seehofer, poté už se roztočily pípy ve 14 velkokapacitních a dvou desítkách menších festivalových stanů. Zároveň se daly do pohybu kolotoče, horské dráhy i další atrakce na pouti, která k pivním stanům přiléhá.

Zahájení festivalu přilákalo desítky tisíc lidí. Pod polojasnou oblohou, která jako by pro dnešní den oblékla blankytnou a bílou barvu bavorské vlajky, přicházely už od 11:00 SELČ na Tereziánskou louku řady Mnichovanů v tradičních krojích – ženy v barevných dirndlech, muži v kožených kalhotách a v kloboucích. Mnozí z nich přijížděli v kočárech tažených koňmi a mávali přihlížejícím návštěvníkům Oktoberfestu.

Festival potrvá do 4. října, do té doby budou pivní stany otevřeny ve všední dny od 10:00 SELČ do 22:30 SELČ, o víkendech se pivo začne točit ještě o hodinu dříve. Organizátoři festivalu očekávají, že se za dva týdny prodá stejně jako loni přes sedm milionů litrů pěnivého moku. Kromě piva nemůžou v nabídce pivních stanů chybět ani pečená kuřata, pečená žebra, vepřová kolena nebo klobásy.

Na Tereziánské louce mezi pivními stany pochopitelně nechybí ani stánky s oblíbenými perníčky. Kromě srdcí s nejrůznějšími vyznáními lásky se letos v jejich nabídce objevuje i netradiční perník s nápisem „Tolerance“, který se vztahuje k přílivu běženců do Německa. Tyto perníky se budou prodávat za 6,90 eura (175 korun) a polovinu této částky prodejce věnuje charitativním organizacím, které se starají o děti běženců.

Uprchlická krize se ale projevuje i méně příjemným způsobem. Na mnichovském hlavním nádraží policie vytvořila dva koridory, aby oddělila návštěvníky Oktoberfestu od běženců, kteří do města přijíždějí vlaky z Rakouska. Část vlaků dokonce německé dráhy odklánějí do jiných měst. Úřady tento krok zdůvodnily tím, že chtějí zamezit možným konfliktům mezi běženci a návštěvníky festivalu, které by mohly vzniknout i kvůli tomu, že mnozí účastníci festivalu se po nádraží budou pohybovat podnapilí.

Počátek pivních slavností spadá do října 1810, kdy po své svatbě uspořádali bavorský korunní princ Ludvík a jeho manželka Tereza Sasko-Hildburghausenská pro obyvatele království na louce za Mnichovem slavnost s koňským dostihem. Akce měla úspěch a začala se konat pravidelně jako říjnová slavnost (Oktoberfest). Svůj název si udržela i poté, co kvůli teplejšímu počasí její začátek organizátoři posunuli na září. Samotný festival se ale postupně proměnil v obří komerční podnik, kde v současnosti hosté utratí stovky milionů eur.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články