Školu na Donbase stále ostřelují. Děti ale mají přijít

Boje na východě Ukrajiny

Školu na Donbase stále ostřelují. Děti ale mají přijítNOVÉ
Pobořená budova školy ve vesnici Lebedynske. Foto: Reprofoto: uatoday.tv
2
Svět
Echo24
Sdílet:

V úterý začne školní rok i pro tisíce malých Ukrajinců. Řada těch, kteří žijí ve východních oblastech země, se však nebude mít kam vrátit, protože spoustu škol zničili separatisté během ostřelování těžkými zbraněmi. Učitelé i rodiče se teď proto snaží poničené školy co nejrychleji opravit, aby mohli své děti prvního září poslat zpátky do školních lavic. Neutěšenou situaci v ukrajinském školství popisuje server Ukraine Today.

Škola ve východoukrajinské vesnici Lebedynske byla poprvé ostřelována loni v září. Od té doby se do palebného pole separatistů dostala ještě několikrát, ale měla štěstí – skončila „jen“ s vytlučenými okny. Školy v okolních ukrajinských vesnicích tolik štěstí neměly. Buď byly zničené úplně, nebo byly poškozené do takové míry, že je nemožné v nich děti vyučovat.

Ostatně i škola v Lebedynske v současné době připomíná spíše zchátralou ruinu – kromě rozbitých oken má poškozené zdi a v jejím okolí jsou hromady sutin. Místní učitelé však usilovně pracují, aby budovu školy mohli v září otevřít pro místní děti. Vybitá okna zakrývají plachtami, opravují poškozené židle a lavice a odklízejí sutiny.

Je to ovšem nebezpečná – a zároveň sisyfovská – práce, protože separatisté vesnici nadále ostřelují. „Na této straně budovy nezakrýváme okna závěsy, protože když poblíž dopadne granát, ze závěsů zbudou jen hadry,“ popsal průběh prací ředitel školy pro server Ukraine Today. Podobně komplikované jsou potom i další opravné práce jako například urovnávání školního dvora, který je rozrytý dělostřeleckými granáty.

Raketa separatistů zabila dva školáky

Přestože tedy škola a její okolí nepředstavují bezpečné místo, místní učitelé nabádají rodiče, aby děti do školy poslali. „Mému vnukovi Arťomovi je 6 let. Strach o něho ale nemám. Větší strach bych měla, kdybych ho tady (ve škole) neviděla,“ nechala se slyšet místní učitelka chemie jménem Irena.

Obyvatelé východní Ukrajiny jsou koneckonců na život ve válečné zóně zvyklí. Už loni v září, kdy ostřelování začalo, zde totiž došlo k úmrtí dvou dětí, které jejich babička vedla do školy. „Ta žena vedla svá vnoučata do školy, když tu explodovala raketa,“ popisuje jiná obyvatelka vesnice Lebedynske incident z minulého září. „Obě děti zemřely. Ta holčička měla jít do první třídy,“ dodává.

I když je situace ve vesnici Lebedynske špatná, mohla by být i horší. Například ve vesnici Šyrokyne byla místní škola zničena úplně. Co víc, dlouhodobé boje mezi separatisty a prokyjevskými silami odtud vyhnaly všechny civilní obyvatele. Šyrokyne totiž představuje důležitý nástupní prostor pro případnou ofenzivu na Mariupol, a proto se ji obě strany snažily za každou cenu udržet pod svoji kontrolou. To vyústilo v situaci, kdy se vesnice každou chvíli nacházela pod kontrolou někoho jiného a vysloužila si tak přezdívku „pingpongový míček“.

Čtěte také: Ukrajinská vesnice jako pingpongový míček. Šyrokyne střídá správce

Za sestřelení MH17 má platit šéf separatistů. Pozůstalí žádají miliardu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články