Zaorálek: Česko přerozdělování migrantů opět odmítne
ČR ODMÍTÁ MIGRANTY
Česko opět odmítne při očekávané debatě evropských lídrů o společném azylovém systému EU automatický mechanismus pro přerozdělování migrantů mezi jednotlivé státy. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) dnes senátorům řekl, že Česká republika bude podporovat princip efektivní solidarity. Slovenský premiér Robert Fico, který Evropské radě nyní předsedá, povinné kvóty považuje za fiasko.
Evropští lídři budou podle Zaorálka také posuzovat spolupráci s třetími státy ohledně migrace. Konkrétně by měli mluvit o dohodách, které by omezily odchod lidí z těchto států. „Jsou v běhu, uzavírají se,“ poznamenal ministr a jmenoval Etiopii, Senegal, Libyi a Jordánsko. Ke státům, s nimiž EU tyto dohody nemá, ale byly by nejvíce potřebné, Zaorálek zařadil Niger a Mali.
Česko bude podporovat podle něho naplňování dohody s Tureckem z letošního března, což Senát podpořil. Zaorálek byl v Turecku v uplynulých dnech. „Jednoznačně musím říci, že debata o spolupráci s EU byla velmi racionální, nezaznívaly žádné zvláštní požadavky, jen že evropské země by měly více spolupracovat v boji s terorismem,“ řekl.
Tématem summitu EU by měla být rovněž obrana unie. Zaorálek uvedl, že je nutné posílit schopnosti EU, což je podle něho něco jiného než teritoriální ochrana NATO. Evropští lídři by mohli probírat situaci v Sýrii, kde, jak uvedl Zaorálek, dosahuje humanitární katastrofa velkých rozměrů. Podotkl, že ani pád Aleppa nebude znamenat konec tamní války.
Čtěte také: Většina uprchlíků, kteří požádali o azyl, mohou v Německu zůstat
Slovenský premiér Robert Fico pokládá za „mrtvé“ nejen stávající povinné kvóty přerozdělování uprchlíků mezi členské země EU, ale i iniciativu Evropské komise ohledně zavedení automatického mechanismu pro přerozdělování migrantů. Fico to prohlásil před nadcházejícím summitem státníků zemí evropské osmadvacítky.
„Platné kvóty jsou mrtvé a ty, co ještě nejsou přijaty, jsou mrtvé dávno. Nabízíme koncept efektivní solidarity, že každý stát musí přispět, ale je na něm, jaké prostředky zvolí,“ řekl dnes Fico před poslanci evropského výboru slovenského parlamentu.
Podle předsedy slovenské vlády z plánovaného počtu 160 000 migrantů bylo přerozděleno jen asi 5 % uprchlíků, což Fico označil za fiasko systému povinných kvót.
„Za Slovensko hovořím velmi jasně, pokud budu předsedou vlády, povinné kvóty nikdy. Umíme pomoci v rámci solidarity různým způsobem, ale nikoliv prostřednictvím povinných kvót,“ uvedl Fico, jehož země nyní Evropské unii předsedá. Za důležité označil dohody mezi EU a třetími zeměmi, jejichž cílem je omezit odchod lidí z těchto zemí. Za klíčovou pokládá Fico dohodu s Tureckem a mír v Sýrii.
Slovensko v roce 2011 pomohlo Turecku s železničním sektorem a odborném vzdělávání a výcviku železničářů. V roce 2015 také přispělo 13 milióny eur pro pomoc s uprchlíky na tureckém území.
Slovensko stejně jako Maďarsko podalo žalobu proti loňskému rozhodnutí většiny členských zemí EU o zavedení povinných kvót.