Tajné služby i emír. Jak Katar pomohl USA osvobodit novináře

Propuštění novináře v Sýrii

Tajné služby i emír. Jak Katar pomohl USA osvobodit novináře
Peter Theo Curtis Foto: Print Screen
3
Svět
Echo24
Sdílet:

Do osvobozovací akce byla zapojena katarská tajná služba a věděl o ní i katarský emír. The Washington Post přináší pohled do zákulisí vyjednávání, které předcházelo propuštění amerického novináře Petera Thea Curtise zadržovaného dva roky syrskými ozbrojenci. Stalo se tak jen pár dní poté, kdy došlo k vraždě dalšího uneseného žurnalisty Jamese Foleyho.  

David Bradley, předseda a majitel společnosti Atlantic Media, se k případu uneseného novináře dostal náhodou. Bez něj a bývalého agenta FBI, který si přál zůstat v anonymitě, by však tento příběh nedospěl k tak rychlému a především šťastnému konci. ,,Minulý rok jsem na jedné benefiční večeři v New Yorku potkal sestřenici Curtise. Ta mě poprosila, jestli bych se o jeho propuštění nemohl nějak zasadit,“ vzpomíná Bradley.

Později v roce 2014 se Bradley seznámil s bývalým agentem FBI, který se během své kariéry zaměřoval na činnost Al-Kaidy. Agenta případ zaujal a přemluvil Bradleyho, že by měli odletět do Dauhá a řešit vše odtamtud. Oba muži se tam vydali v průběhu července. O pomoc byla díky vlivným konexím bývalého agenta tajné služby požádána katarská vláda.

Čtěte také: Americký novinář unesený před dvěma lety v Sýrii je na svobodě

Oba Američané se v Dauhá sešli s Ghanim Chalifou al-Kubaisim, šéfem katarské tajné služby. Ten mužům během večeře prozradil, že se jim podařilo vypátrat místo, kde se Curtis nachází. Rodina byla mezitím kontaktována únosci a vyzvána, aby za Curtise zaplatila 25 milionů eur. To však odmítli jak Katařané, tak Američané. ,,Kdybychom jim zaplatili, propustili by Curtise mnohem dříve,“ upozornil nicméně agent FBI.

Již letos na jaře hrál Katar klíčovou roli v propuštění seržanta Bowa Bergdahla. Emirát zprostředkoval jeho předání výměnou za propuštění pěti Talibanců z věznice v Guantánamu a také následný přesun Talibanců do Kataru, kde nyní i se svými rodinami žijí. Zůstat zde musí celý nadcházející rok s tím, že k dispozici mají přidělenou rezidenci a Katar jim umožňuje volný pohyb na celém území emirátu.

Kvůli významu akce a také v důsledku bezpečnostních rizik byl o vyjednávání informován rovněž katarský emír Šejch Tamim bin Hamad al-Thani. Již minulý týden, dokonce ještě před tím, než došlo k vraždě Foleyho, bylo jasné, že se akce podaří. V sobotu v 9:04 pak obdržel David Bradley textovou zprávu obsahující stručné: ,,Hotovo.“ V druhé smsce datované o necelé tři hodiny později stálo ,,Peter je v bezpečí“.

Předání novináře do bezpečí komentovala i OSN, která uvedla, že pomáhala předat novináře mírovým silám OSN ve vesnici na Golanských výšinách okupovaných Izraelem.

Čtěte také: Příběh vojáka, který byl pět let vězněm Talibanu

Pomoc Kataru oceňuje především rodina a přátelé Curtise. Mnozí jsou však vůči spolupráci Kataru a USA kritičtí. Nelíbí se jim úzké vazby emirátu na teroristické organizace. Katar nyní zastává funkci jakéhosi soukromého zprostředkovatele Spojených států v jejich nepřímém jednání s islamistickými skupinami. A to včetně organizací jakými jsou Hamás nebo Jabhat al-Nusra, která Curtise zadržovala. Mimochodem USA již dříve označily Jahbat al-Nusra za teroristickou organizaci a dceřinou organizaci Al-Kaidy.

Čtěte také: Kdo řídí Hamas? Za neúspěchem mírových jednání je možná Katar

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz