Z války na olympiádu. Loni bojovala na moři o život, teď soutěží v Riu

Neuvěřitelný příběh

Z války na olympiádu. Loni bojovala na moři o život, teď soutěží v RiuNOVÉ
Yusra v bazénu. Foto: FOTO: OSN
4
Domov
Echo24
Sdílet:

Dechberoucí příběh mladé syrské uprchlice, která se loni vydala z rozbombardovaného Damašku přes Egejské moře a málem utonula, se podobá pohádce. Osmnáctiletá Yusra Mardiniová dokázala díky své odvaze zachárnit nejen sebe, ale i několik dalších uprchlíků. Byla totiž závodní plavkyní. Dostala se do Německa a splnila si sen. Na olympijských hrách v Rio de Janeiro bude soutěžit. Její příběh zachytila česká novinářka Magdalena Sodomková a jako první jej loni přinesl Týdeník Echo.

Yusra se svou sestrou unikly ze Sýrie v srpnu 2015. Dostaly se přes Libanon do Turecka, kde se jim podařilo zaplatit pašerákům za to, aby je přepravili do Řecka. Na člun, který byl konstruovaný jen pro šest až sedm lidí, jich ale pašeráci nalodili 18. Člun se uprostřed moře porouchal, proto sestry a další dva lidé, kteří uměli plavat, skočili do vody a loď po dlouhých třech hodinách dotlačili k břehům ostrova Lesbos. Drama pokračovalo na srbsko-maďarské hranici, kde se skrývaly v kukuřičném poli. Nakonec se šťastně dostaly až do Německa.

Putování mladé Yusry zachytila spolupracovnice Radiožurnálu Magdalena Sodomková a její přítel, francouzský fotograf Lam Duc Hien. Yusra se nimi potkala v srpnu loňského roku. První reportáž české novinářky o uprchlících na maďarsko-srbské hranici, která částečně vyprávěla také o sestrách Mardiniových, otiskl již loni v září na svých stránkách Týdeník Echo.

O exkluzivní dokumentární sérii ČRo s názvem Yusra plave o život projevila po odvysílání její první části zájem i BBC. Jak podotýká ČRo mezi oběma veřejnoprávními médii jde o mimořádnou spolupráci tohoto druhu. „Yusra Mardini je nyní středem zájmu světových médií. Krátce před hrami dostala na dvě stě žádostí na rozhovory z celého světa. A na její příběh má prakticky celosvětovou rozhlasovou exkluzivitu právě Český rozhlas,“ uvedl k tomu generální ředitel ČRo René Zavoral.

Zavoralova slova potvrzuje i editor dokumentární redakce BBC John Gouide. „O téma migrace jako jednu z velkých otázek a problémů, kterým dnes svět čelí, je obrovský zájem. Pak je tu také obrovský zájem o olympijské hry – mnohé posluchače zajímá sport,“ uvedl a zdůraznil, že příběh Yusry spojuje obojí. „Myslím, že to, co nám naši partneři v Českém rozhlase nabídli, je jedinečný přístup k jejímu příběhu. Ten je svým způsobem globální výzvou,“ dodal editor BBC.

Na webu ČRo je také přístupná interaktivní vizualizace, kde si lze příběh nadějné syrské plavkyně poslechnout.

Čtěte také: Uprchlíci budou na olympiádě v Riu soutěžit ve vlastním týmu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články