Udavačský zákon jde k Zemanovi. Daňové kontroly míří na všechny
Prokazování původu majetku
Finanční správa bude moci nově kontrolovat, zda majetek občana odpovídá jeho příjmům. Pokud částka nebude sedět o více než pět milionů korun a původ majetku se neprokáže, mohou úřady nepřiznaný příjem dodatečně zdanit. Poslanecká sněmovna totiž schválila zákon o prokazování původu majetku vrácený Senátem, který podle jeho kritikům povede k udávání ze strany sousedů. Nyní zákon čeká pouze na podpis prezidenta, který jej dlouhodobě podporuje.
„Pan prezident zpřísnění zákona, jehož schválení dlouhodobě podporuje, vítá,“ uvedl serveru Echo24.cz tiskový mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. Návrh totiž senátoři během projednávání v horní komoře výrazně zpřísnili. Původně počítal s hranicí sedmi milionů, senátoři se jej ale rozhodli hranici snížit na pět milionů. Pro změnu byli především senátoři z ČSSD, přivítal ji ale také ministr financí Andrej Babiš (ANO). Sedmimilionová hranice byla totiž koaličním kompromisem.
Daňové kontroly finanční správy tak nově dopadnou na všechny, u nichž budou mít úředníci určité pochybnosti. Klíčová bude přitom právě pětimilionová hranice. Informace budou čerpat hlavně z veřejných registrů, v terénu i od „podnětů“ veřejnosti. Právě to, že zákon by mohl vést k udavačství, vadí pravicové opozici, která hlasovala proti zákonu.
„Tento zákon nepovede k ničemu jinému než k udávání a bonzování. Poctiví daňoví poplatníci budou muset na základě toho dokládat svoje legálně nabyté příjmy. Všichni spekulanti a podvodníci bohužel mohou umisťovat svoje majetky a finanční hodnoty do daňových rájů. Tohle norma vůbec neřeší,“ prohlásil na plénu sněmovny poslanec TOP 09 Martin Plíšek.
Pokud poplatník původ svých příjmů nedoloží (a hlavně to, že příjmy zdanil), finanční správa mu daň dodatečně vyměří včetně penále. Pokud bude muset poplatník doplatit daň nižší než dva miliony korun, penále bude čítat 20 procent z této částky. V opačném případě půjde o penále 50procentní. 100 procent navíc zaplatí pak ten, kdo nebude s finanční správou spolupracovat.
Vláda si od nové pravomoci slibuje odhalování nepřiznaných nebo zatajovaných příjmů poplatníků a také jejich následné zdanění. Za porušení povinnosti učinit pravdivé prohlášení o majetku bude hrozit podle předlohy až tříletý trest vězení místo nynějšího jednoho roku. Bude možný i peněžitý trest. Norma by měla být účinná od druhého kalendářního měsíce potom, co vyjde ve sbírce zákonů. Neznamená zavedení plošných majetkových přiznání.