Dělbuchy a ‚odsunutí běženců‘. Demonstranti vyšli do ulic i v zahraničí

EVROPA PRO I PROTI ISLÁMU

Dělbuchy a ‚odsunutí běženců‘. Demonstranti vyšli do ulic i v zahraničíAKTUALIZOVÁNO
Začátek demonstrace Pegidy v Drážďanech. Foto: Reprofoto: YouTube
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Během sobotního odpoledne v řadě evropských měst proběhly protesty pro i proti přijímání uprchlíků. Tisícové demonstrace odpůrců islámu svolané hnutím Pegida se konaly například ve Varšavě nebo v Drážďanech, kde demonstranti volali po „odsunutí běženců“. V nizozemském Amsterdamu se odpůrci migrace střetli s levicovými aktivisty. Střety s policií proběhly i ve francouzském Calais. Jinak se ale demonstrace podle dostupných informací obešly bez násilností.

Příznivci hnutí Vlasteneční Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) se v Amsterdamu sešli na náměstí u městské radnice. Na akci dorazilo asi 200 příznivců Pegidy, kterých tak bylo méně než policistů, kteří měli dohlížet na pořádek. Početnější byli i levicoví aktivisté, kteří demonstrovali proti akci Pegidy. Levičáci na dav křičeli: „Uprchlíci jsou vítáni, fašisté ne!“

Obě znesvářené skupiny se následně střetly, rozdělit je musela jízdní policie a jednotka těžkooděnců. Několik lidí bylo v souvislosti se střety zadrženo, napsala agentura AP. Ještě před tím akci narušil bezpečnostní incident, když policie krátce před demonstrací uzavřela náměstí kvůli podezřelému balíčku.

Zatýkalo se ale i ve francouzském Calais, kde se podle úřadů sešlo na 150 demonstrantů, kteří protestovali proti údajné islamizace Evropy. Část z nich se pak střetla s policií. Policie krátce po poledni vyzvala demonstranty k rozchodu, následně došlo k několika potyčkám, při nichž byl nasazen i slzný plyn. Zadrženo bylo asi deset lidí. Menší akce nacionalistů jsou hlášeny z Irska, Dánska, Finska a Estonska.

Klidné Drážďany, bouřlivý Výmar

Co se týče počtu demonstrantů, tak jednoznačně ‚zvítězila‘ demonstrace Pegidy v Drážďanech, kam přišlo až 8000 příznivců protiimigračního hnutí. Na akci hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) vystoupil i poslanec českého hnutí Úsvit Marek Černoch, který zde kritizoval premiéra Sobotku a prohlásil, že by ho měl nahradit někdo jako zakladatel Pegidy Lutz Bachmann. V Drážďanech se konala i demonstrace příznivců uprchlíků, k žádným střetům ale zřejmě nedošlo.

Zástupci Pegidy v projevu tlumočeném z němčiny do češtiny vyzvali k uzavření a důsledné kontrole vnějších i vnitřních hranic Evropské unie. Podle nich je současná uprchlická krize stěhováním národů, které nijak nesouvisí s útěkem před válkou, ale je motivováno snahou o osobní prospěch běženců. Projev doprovodilo skandování „zavřít hranice“ a „odsunout běžence“. Organizátoři zároveň pochválili vlády zemí Visegrádské skupiny za jejich odmítavý přístup k přijímání běženců.

Zatímco v saských Drážďanech se demonstrace obešly bez potyček, to samé se nedá říct o durynském Výmaru. Příznivci krajní pravice si zde připomněli bombardování města z února 1945. Při náletu podle historiků zemřelo více než 1100 lidí včetně 356 vězňů z nedalekého koncentračního tábora Buchenwald. Proti neonacistům, kterých se sešlo asi 130, demonstrovala podle policie zhruba tisícovka lidí.

Během pochodu se stovka protidemonstrantů pokoušela prorazit policejní kordon a zabránit neonacistům v pochodu, policie proti nim nasadila slzný plyn a proti jednomu agresivnímu člověku i obušek. Několik lidí bylo zadrženo.

Ve Varšavě létaly dělbuchy

Relativně početné byly i protesty v polské Varšavě, kde vyšlo do ulic na 2000 lidí. Demonstrace proti přistěhovalcům se zúčastnili zejména stoupenci nacionalistického Národního hnutí, uvedl polský list Gazeta Wyborcza. „Vyzýváme vládu a politiky strany Právo a spravedlnost, aby v Polsku nepřijímali žádné přistěhovalce,“ prohlásil v projevu k demonstrantům šéf Národního hnutí Robert Winnicki. Shromáždění se konalo pod heslem „Pevná Evropa“.

Antifašisté a stoupenci migrace na své demonstraci varovali před zastrašováním a rasistickou propagandou, kterou v zemi šíří krajní pravice. „Sázejí na strach, neznalost a hloupost,“ uvedl podle polského rozhlasu jeden z řečníků. Obě demonstrace trvaly asi hodinu a byly pokojné. Bylo odpáleno jen několik dělbuchů a dýmovnic, zadržen nebyl nikdo.

Podobný průběh měla i sobotní demonstrace, která se konala v Praze. Na Malé straně totiž došlo ke střetům mezi odpůrci a příznivci migrace, kdy po sobě protestující házeli lahve, dělbuchy a dlažební kostky.

Čtěte také: ‚Je to invaze, politici jsou pitomci,‘ hřímal Konvička

Naopak naprostým fiaskem skončila protiimigrační demonstrace v Bratislavě. Maximální odhady hovoří o dvou stovkách lidí, kteří se protestu zúčastnili. Na shromáždění vystoupila i místopředsedkyně českého Bloku proti islámu (BPI) Jana Volfová. „Kdo potřebuje opravdu azyl, tak může přijít do prvního místa bezpečného území, a to určitě není Slovensko ani Česká republika. Hordy mladých, které se sem (do Evropy) valí, azyl nepotřebují. Jdou sem jako invazní armáda. Invazní armádu cizího státu opravdu nepotřebujeme,“ prohlásila z podia Volfová.

Dnešní demonstraci v Bratislavě zorganizovalo málo známé slovenské hnutí Odvaha – Velká národní a proruská koalice, které se bude ucházet o hlasy voličů v březnových parlamentních volbách. Účastníci shromáždění si do centra Bratislavy přinesli slovenské vlajky a nápisy „Stop Islám“. V davu byli také příznivci slovenské krajní pravice, která loni v různých městech na Slovensku organizovala demonstrace proti příchodu migrantům do Evropy, jichž se zpravidla zúčastnilo více lidí než dnešního protestu.

Čtěte také: Do ulic vyjdou tisíce odpůrců islámu. Plánují se demonstrace po celé Evropě

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články