Přelomový archeologický objev: v džungli našli obří město

PŘELOMOVÝ NÁLEZ V KAMBODŽI

Přelomový archeologický objev: v džungli našli obří městoNOVÉ 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Přelomový objev, který slibuje zásadní přehodnocení historie jihovýchodní Asie. Nález obrovitých středověkých měst skrytých v srdci kambodžské džungle je dílem australského archeologa Dr. Damiana Evanse. Informaci přinesl britský The Guardian.

Evans v pondělním vydání časopisu Journal of Archeological Science oznámí, že nálezu 900 až 1 400 let starých měst, která svou velikostí atakují dokonce i současné hlavní město Phnompenh, dosáhl za využití nejmodernější letecké laserové skenovací technologie. Poklad nejen pro archeology byl po staletí ukryt pod tropickou lesní půdou. Podle expertů mohla tato města v době svého vrcholu tvořit nejrozsáhlejší říši planety ve 12. století.

Po možná životním úspěchu se Evans přirozeně rozplýval. „Máme tu celá města objevená pod lesem, o kterých nikdo nevěděl, že tu jsou. Odhalili jsme, že naše dřívější objevy z roku 2012 nebyly kompletní. Tentokrát známe skutečný celek a je ohromný. Dosahuje velikosti Phnompenhu,“ citoval nadšeného archeologa Guardian.

Jeho poslední nález odhalil mj. i sofistikované vodní systémy, o kterých byli světoví historici přesvědčeni, že vznikly až o stovky let později. Předpokládá se, že i toto zjištění výrazně pozmění dosavadní teorie o vývoji khmérské říše a jejich moci ovládat region.

Nově nalezená města se nachází poblíž symbolu Kambodže – chrámu Angkor Vat, který byl postaven ve 12. století pro krále Súrjavarmana II. a je světovým dědictvím UNESCO. „Objevy považuji za největší průlom za posledních 50 až 100 let, co se naší znalosti znalosti angkorské civilizace týče,“ řekl Michael Coe, profesor Yaleské university a jeden z nejuznávanějších archeologů specializujících se na říši Angkor a na civilizaci Khmérů.

S úžasem se přidal i Dr. Peter Sharrock, který spolupracuje s Londýnskou universitou a Kambodže se věnuje po několik posledních dekád. „Zdá se, že městské a venkovské oblasti spojené silniční a vodovodní sítí představovaly největší říši planety ve 12. století,“ řekl Sharrock.

Evansovo bádání spolufinancovala Evropská rada pro výzkum na základě jeho dřívějšího objevu před čtyřmi lety – též v Kambodže. Ta je konstituční monarchií a 87. největším státem světa s více jak 13 miliony obyvatel. Současným králem většinou buddhistů je Norodom Sihamoni.

Čtěte také: ‚Učil jsem se u Hitlera,‘ prohlásil kambodžský generál

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články