Z národního hrdiny pod oprátku. Vzestup a pád íránského miliardáře

Boj proti korupci

Z národního hrdiny pod oprátku. Vzestup a pád íránského miliardářeNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Bábak Zandžání, jeden z nejbohatších lidí v Íránu, jednou přisoudil své úspěchy v byznyse Bohu a štěstí. Ale to se od něj začalo odvracet v roce 2013, když se změnil prezident a podnikatel byl brzy nato zatčen za rozsáhlou zpronevěru. Za ní mu v neděli íránský soud udělil trest smrti, íránská média však upozorňují na to, že za korupci nese zodpovědnost mnohem širší řada lidí. Profil 41letého miliardáře přineslo Rádio Svobodná Evropa (RFE).

Zandžání byl zatčen v prosinci 2013, pouhých několik týdnů poté, co se úřadu ujal nově zvolený prezident Hasan Rúhání. Právě ten ve své předvolební kampani sliboval tvrdě zatočit s rozsáhlou korupcí v zemi.

Za vlády Rúháního předchůdce, prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda byl tento miliardář téměř národním hrdinou. Během mezinárodních sankcí uvalených na Írán totiž Zandžání využíval svých kontaktů, aby přes firmy ve Spojených arabských emirátech, Turecku a Malajsii prodal miliony barelů íránské ropy a pomohl tak vládě sankce obejít.

Jenže nový prezident si podnikatele vybral jako odstrašující příklad pro boj s korupcí, uvádí Svobodná Evropa. Soud tak v neděli udělil trest smrti Zándžánímu, obviněnému za zpronevěru 2,7 miliard dolarů, a dalším dvěma lidem. Trojice podle soudu šířila korupci na zemi“, což je v Íránu hrdelní zločin. Odsouzení rovněž musejí vrátit peníze, které zpronevěřili.

Čtěte také: Netanjahu odmítl jednat s prezidentem Obamou, prý kvůli volbám

Média však rozhodnutí soudu kritizují s tím, že tak velká korupční aféra nemohla probíhat v režii pouze několika jednotlivců, a volají k zodpovědnosti vládu bývalého prezidenta i jeho další spolupracovníky.

Například íránský ekonom a univerzitní profesor Ahmad Alawi upozorňuje na to, že odsouzený byznysmen nebyl zdaleka jediným, kdo vládě pomáhal s obcházením sankcí. „Dokonce malé a ne tak spolehlivé ropné společnosti se na prodeji ropy podílely, protože vláda potřebovala tvrdou měnu,“ uvedl. S ním se shoduje i advokát Nemar Ahmadi, který pro RFE sdělil, že by bylo nemožné uskutečnit tak velký obchod bez pomoci dalších.

Čtěte také: Íránský miliardář byl odsouzen k trestu smrti

Odsouzený miliardář pochází ze skromných poměrů. Jako syn železničního dělníka získal první pracovní zkušenosti jako šofér ředitele centrální banky. Později se přestěhoval do Turecka, kde začal budovat svůj vlastní byznys. Působil v řadě odvětví průmyslu včetně kosmetiky, pohostinství, dopravy, konstrukčních prací nebo bankovnictví.

Zándžání odmítá jakékoli pochybení. V dopise úřadům zaslaném z vězení uvádí, že je hrdý na to, jak zemi pomohl v době ekonomické stagnace. Rozsudek je zatím nepravomocný. Pokud však soud své rozhodnutí nezvrátí, bude Zándžání pravděpodobně následovat dalšího miliardáře, Mahafarída Amíra Chosravího, který byl v roce 2014 popraven rovněž za korupci.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články