Sobotka: Putinovu návštěvu v Česku vláda podpoří

ZEMANOVA POZVÁNKA PUTINOVI

Sobotka: Putinovu návštěvu v Česku vláda podpoříAKTUALIZOVÁNO 2
Domov
Sdílet:

Pozvání ruského prezidenta Vladimira Putina do České republiky nelze podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vytrhávat z kontextu. Na podílu Rudé armády na osvobození východní Evropy během druhé světové války současná krize na Ukrajině nic nemění, míní. Vláda podle něj podpoří lednovou akci, na kterou prezident Miloš Zeman pozval představitele čtyř vítězných mocností druhé světové války, tedy i ruského prezidenta Putina.

Akce se pořádá na připomínku 70. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora v polské Osvětimi.

„Já chápu, že ta věc je v těchto dnech, týdnech a měsících velmi citlivá, ale je strašně důležité, aby se to pozvání ruského prezidenta nevytrhávalo z kontextu,“ řekl dnes Sobotka novinářům po návštěvě washingtonského Muzea holokaustu. „Pokud se pan prezident rozhodl pozvat hlavy států vítězných velmocí, patří to k výročí,“ poznamenal také.

Čtěte také: Zeman pozval do Česka Putina a další představitele mocností

Česka se podle Sobotky plánovaná akce dotýká i kvůli vysokému počtu českých Židů, kteří byli během holokaustu zavražděni. „Já si myslím, že je zcela na místě, že si v České republice připomeneme toto 70. výročí osvobození Osvětimi,“ uvedl s tím, že vláda akci určitě podpoří. Připravuje se podle něj ve spolupráci s ministerstvem zahraničí řadu měsíců.

Podotkl také, že to byla Rudá armáda, která osvobodila východní Evropu včetně Osvětimi od nacismu. „To si myslím, že jsou fakta, na kterých nic nemění aktuální krize, která je na Ukrajině,“ řekl s tím, že zásluhy Rudé armády není možné popírat jen proto, že současný ruský režim a prezident porušuje mezinárodní právo v souvislosti s Ukrajinou.

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), který je v těchto dnech také na návštěvě Spojených států, dnes novinářům řekl, že je třeba se z historie poučit a nemyslet si, že to, co se stalo před 70 lety, a co se děje dnes, nemá žádnou souvislost. K věci je podle něj třeba přistupovat citlivě. I on ale upozornil, že nelze Zemanovu pozvánku vytrhávat z historického kontextu. 

Gesto nebo domluva s Putinem?

Místopředseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek v Radiožurnálu připustil, že načasování pozvánky je netradiční. „Vzhledem k tomu, že je konec listopadu, tak musí být zřejmé, že buď je to jenom gesto a nepřijede nikdo, anebo je to jenom s jedním tím prezidentem domluvené, protože prezidenti většinou mají svůj kalendář plný na déle než na dva měsíce,“ řekl Kalousek.

Jeho kolega, poslanec za TOP 09 Marek Ženíšek pak pro ČT prezidentovo rozhodnutí jednoznačně odmítl. „Je zajímavé, že nikoho jiného v Evropě něco podobného nenapadlo,“ řekl. „Nedokážu si představit, že by se takto zachoval například polský prezident, že by si ruského prezidenta pozval do své vlasti, přestože právě tam Osvětim leží. Nejhorší varianta by byla, kdyby ti ostatní tři odmítli a pan Putin přijel,“ dodal poslanec.

Naopak Vojtěch Filip (KSČM) Zemanův plán pozvat představitele vítězných mocností vítá. „Myslím, že je to vhodná platforma pro oslavu tohoto výročí,“ řekl v ČT. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz