Deset primátorů, 18 radnic. ANO ovládlo velká města
KDO KDE VLÁDNE A S KÝM
Statutární města v Česku vstupují do nové éry. Na vládě ve většině z nich se nově podílí hnutí ANO vicepremiéra Andreje Babiše. V Praze, Brně, Ostravě i sedmi dalších statutárních městech dosáhlo přímo na post primátora. Na radnicích přitom využilo spojenectví od komunistů po ODS a TOP 09.
Primátorský řetěz na krku Adriany Krnáčové (ANO) v Praze symbolicky završil triumf ANO ve velkých českých městech. Babišovo hnutí získalo podíl na moci v 18 ze 26 statutárních sídel, mimo sféru jeho vlivu zůstal jenom Hradec Králové, Jablonec nad Nisou, Jihlava, Karviná, Olomouc, Plzeň, Prostějov a Teplice.
ANO se podařilo navíc to, čím se mohla naposledy v roce 2002 chlubit ODS. Primátorským postem ve třech největších českých městech. Zatímco Adriana Krnáčová spoléhá na spojenectví s ČSSD a Trojkoalicí, Petr Vokřál v Brně je v koalici s lidovci, zelenými a recesisty z Žít Brno. Sociální demokraty a lidovce má pak za partnery Tomáš Macura z Ostravy.
Čtěte také: Nová primátorka to hned schytala. Odmítla mluvit
Primátorem Brna se stal lídr ANO Vokřál, nahradil Onderku z ČSSD
Koalice s komunisty, socialisty i pravicí
Výběr koalic, ve kterých se vyskytuje ANO, je ale pestřejší. V Českých Budějovicích a Pardubicích vládne hnutí společně s TOP 09, v Děčíně zase s ODS. Na hlasy z ANO se spoléhá také mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati (ODS), ve městě vznikla koalice ODS, TOP 09 a Volby pro Mladou Boleslav s ANO.
Čtěte také: Zapomeňte na averzi. TOP 09 a ANO spolu tvoří koalice
Ve čtyřech statutárních městech se Babišovo hnutí rozhodlo pro vládu s komunisty. V Havířově je součástí koalice primátora Daniela Pawlase (KSČM), s komunisty řídí také Chomutov, Kladno a Most. Andrej Babiš přitom na takovém spojenectví nevidí nic špatného.
„Já o tom nerozhoduji, to dělá krajská organizace. Jasně jsme řekli, že budeme dělat koalici se slušnými lidmi,“ zmínil před časem v televizní debatě a ukázal na předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga. „I dokonce kníže Schwarzenberg volil v Sýkořicích komunistku. Říkal, že je to slušná paní,“ uvedl.
Čtěte také: Babiš o koalicích s KSČM: I Schwarzenberg volil komunistku
Strategie komunální otevřenosti levici i pravici vynesla ANO do vlád v 18 z 26 statutárních měst. Na řadě míst k tomu přispělo zřejmě i dovedné vyjednávání. Například novým libereckým primátorem je Tibor Batthyány, i když tu ANO skončila druhé za Změnou pro Liberec.
Lapsus, selhání a spiknutí
Najdou se ale naopak města, ve kterých vyjednavači Babišova hnutí selhali. Největším z nich je čtvrtá Plzeň, kde neúspěch připustil i šéf ANO. Na vládě se tu dohodla ČSSD s ODS, lidovci a hnutím Občané patrioti, primátorem je sociální demokrat Martin Zrzavecký.
Výrazný lapsus má za sebou ANO v Jablonci. Po volbách to vypadalo, že se ve městě domluví na spolupráci s ČSSD, Změnou a Novou budoucností pro Jablonec. Pak ale začalo ANO tlačit na to, aby Změna z koalice vypadla. Lidem z Babišova hnutí se to opravdu podařilo, ale v opozici skončili také sami. Výsledkem je naopak post primátora pro ODS.
Čtěte také: Dohoda stran v Olomouci vyšachovala z radnice ANO
Stín nad půlmilionovým darem pro olomoucké ANO
Nejkritičtější výpad vůči dojednávání koalic Babiš předvedl hned po volbách. Ranilo ho, když mimo vedení města skončilo ANO v Olomouci. Na Twitteru pak zaútočil slovy: „V Olomouci vyhrálo ANO, i tak nabídlo primátora ČSSD. Ta se spojila s kmotry co v OL 4roky kradou. Kluci se asi lekli, že to chceme prověřit.“ Město nyní vede ČSSD, ODS, lidovci a TOP 09. Že je to spolek kmotrů, co kradou, přitom všichni zúčastnění odmítají.
V Olomouci vyhrálo ANO, i tak nabídlo primátora ČSSD. Ta se spojila s kmotry co v OL 4roky kradou. Kluci se asi lekli, že to chceme prověřit
— Andrej Babiš (@AndrejBabis)
October 12, 2014
Přehled všech statutárních měst, jejich primátorů a dojednaných koalic
Brno: Petr Vokřál (ANO); ANO + KDU-ČSL + Žít Brno + Strana zelených
České Budějovice: Jiří Svoboda (za ANO); ANO, Občané pro Budějovice, TOP 09 a KDU-ČSL
Děčín: Marie Blažková (ANO); ANO + Volba pro město Děčín + ODS
Frýdek-Místek: Radim Vrbata (ANO); ANO + ČSSD
Havířov: Daniel Pawlas (KSČM); KSČM + ANO + Hnutí pro Havířov
Hradec Králové: Zdeněk Fink (Hradecký demokratický klub); Hradecký demokratický klub + ČSSD + TOP 09 + Koalice pro Hradec
Chomutov: Daniel Černý (PRO Chomutov); PRO Chomutov + ANO + KSČM
Jablonec nad Nisou: Petr Beitl (ODS); ODS + ČSSD + Domov nad Nisou + TOP 09 + Nová budoucnost pro Jablonec
Jihlava: Rudolf Chloupek (ČSSD); ČSSD + ODS + KDU-ČSL + Forum Jihlava
Karlovy Vary: Petr Kulhánek (Karlovarská občanská alternativa); Karlovarská občanská alternativa + ANO + Karlovaráci
Karviná: Tomáš Hanzel (ČSSD); ČSSD + KSČM
Kladno: Milan Volf (Volba pro Kladno); Volba pro Kladno + ANO + KSČM
Liberec: Tibor Batthyány (ANO); Změna pro Liberec + ANO
Mladá Boleslav: Raduan Nwelati (ODS); ODS + TOP 09 + Volba pro Mladou Boleslav s ANO
Most: Vlastimil Vozka (Severočeši Most); Severočeši Most + ANO + KSČM
Olomouc: Antonín Staněk (ČSSD); ČSSD + ODS + KDU-ČSL + TOP 09
Opava: Martin Víteček (ANO); ANO + Změna pro Opavu + KDU-ČSL + ODS + SNK Starostové a občané Opavy
Ostrava: Tomáš Macura (ANO); ANO + ČSSD + KDU-ČSL
Pardubice: Martin Charvát (ANO); ANO + ČSSD + TOP 09 + Koalice pro Pardubice
Plzeň: Martin Zrzavecký (ČSSD); ČSSD + ODS + KDU-ČSL + Občané patrioti
Praha: Adriana Krnáčová (ANO); ANO + Trojkoalice + ČSSD
Prostějov: Miroslav Pišťák (ČSSD); ČSSD + PéVéčko + KSČM
Přerov: Vladimír Puchalský (Společně pro Přerov); ANO + Společně pro Přerov + sdružení Za prosperitu Přerova a jeho místních částí + Nezávislí
Teplice: Jaroslav Kubera (ODS); ODS + ČSSD + TOP 09
Ústí nad Labem: Josef Zikmund (za ANO); ANO + PRO! Ústí
Zlín: Miroslav Adámek (za STAN); STAN + ANO