El Nino se odkládá. Dobrá zpráva i pro Česko
V roce 1997 nám přineslo záplavy
Média informují o tom, co se kde chystá, ale málo mluví o tom, co se mělo stát, ale neděje se. Počátkem léta to vypadalo, že jižní polokouli zasáhne doopravdy silná epizoda El Nino, která by mohla způsobit neúrodu v Indii a rozkolísání cen potravin po celém světě. Jedním z dopadů epizod El Nino bývá i silné tryskové proudění, které je schopné přinést do Evropy podobně jako v roce 1997 záplavy.
Začátkem srpna se situace s El Ninem měnila téměř v jistotu, protože teplotní anomálie v Tichém oceánu ukazovaly na středně silnou epizodu, která měla s pravděpodobností 80 % začít koncem léta. V srpnu se však situace zklidnila. Mořské větry sice byly silnější, ale povrchové teploty oceánu ve všech čtyřech základních sektorech Tichého oceánu rychle padaly. Počátkem září to vypadá tak, že pravděpodobnost příchodu epizody El Nino je jen 65 % a že bude mít mírný průběh. Začít by mohla v září až říjnu tohoto roku a protáhnout se do začátku roku 2015.
Co to znamená pro nás? Po pravdě řečeno nic určitého a v této chvíli nic, čeho bychom se měli obávat. Jinak bráno z historického hlediska, tak silná epizoda El Nino téměř vždy znamená, že v pásu mezi Indií a Východní Afrikou se monzun nedostaví v plné síle, nastane sucho a s ním nepokoje a hladomor. V dnešním neklidném světě se tak dá čekat nějaká regionální válka, rozšíření nemocí a možná potravinový šok. Důležité je, že El Nino dnes umíme poměrně dobře předpovědět, takže se s předstihem můžeme vzdát cest do rizikových oblastí. Pokud vás to táhne třeba do Indie, tak se nejdřív podívejte na některou z internetových stránek typu „El Nino prediction“.