Policie nestíhá, Brusel zrušil Pochod proti strachu
Belgie po útocích
Pochod proti strachu k uctění památky obětí úterních útoků v Bruselu byl zrušen. Stalo se tak díky výzvě belgického ministra vnitra Jana Jambona s podporou bruselského starosty Yvana Mayeura. „Chápeme, že všichni chtějí vyjádřit své emoce,“ uvedl Jambon. Policisté se podle něj ale v současnosti potřebují soustředit na jiné úkoly než na dohled nad demonstracemi.
Belgický ministr vnitra apeluje na občany, aby nechodili na manifestace k uctění památky obětí úterních sériových teroristických útoků. „Naší největší povinností je zajistit policii co nejlepší podmínky k vyšetřování,“ dodal Jambon. Podle něj má policie na starost důležitější úkoly než dohlížet nad demonstracemi.
Největší z akcí měl být Pochod proti strachu od náměstí Place de la Bourse, které se stalo centrem pietních setkání, k nádraží Gare du Nord. Na Facebooku se k účasti na něm přihlásilo téměř šest tisíc lidí. Organizátoři krátce po výzvě politiků pochod zrušili.
Třetí atentátník byl dopaden
V pátek zadržený muž byl dnes belgickým prokurátorem obviněn z účasti nedávného teroristického útoku v Bruselu. Na záznamech bezpečnostních kamer byl vedle sebevražedných atentátníků, kteří v úterý aktivovali bomby v bruselském metru a na letišti. Jmenuje se Fayçal Cheffou, uvedl dnes belgický deník Le Soir s odvoláním na policejní zdroje.
Federální prokurátor dnes obvinil Fayçala Cheffoua z podílu na teroristických vraždách a dalších zločinech. Le Soir uvedl, že dopadený je novinářem na volné noze.
Cheffoua zachytily letištní kamery v doprovodu Brahima El Bakraouiho a Najima Laachraouiho, kteří se později vyhodili na bruselském letišti do povětří. Na letišti zahynulo jedenáct lidí a při následném obdobném útoku v bruselském metru přišlo o život dvacet osob.
Prokurátor dnes také oznámil, že obvinil z terorismu i dva zadržené v Belgii v rámci vyšetřování jiných případů. Rabah N., kterého bezpečnostní složky zatkly v pátek ve čtvrti Saint-Gilles, se podle něj podílel na přípravě nového atentátu ve Francii, který ve čtvrtek zmařila francouzská policie. Aboubakara A. zadrženého ve čtvrti Forest obvinil z účasti v teroristické skupině v Belgii. O dalších 24 hodin prokuratura dnes prodloužila vazbu Abderahmanovi Ameroudovi, kterého zadrželi policisté při páteční razii v bruselské čtvrti Schaarbeek.
Série útoků, 31 mrtvých
V úterý došlo k sérii teroristických útoků, nejdříve ke dvěma výbuchům na mezinárodním letišti Zaventem, kterým každý rok projdou miliony cestujících.
Poté teroristé zaútočili v bruselském metru ve stanici Maalbeek, která se nachází v blízkosti unijních institucí.
GRAPHIC: First photo of devastated #Maalbeek metro station in #Brussels after explosion https://t.co/h4MODFycRU pic.twitter.com/x4Z5IjnhcO
— RT (@RT_com) 22. března 2016
Celkem si útoky vyžádaly 31 mrtvých a 340 zraněných. Mezi mrtvými jsou podle dosavadních informací lidé z Belgie, Nizozemska, Británie, Německa, Francie, Číny a USA. Podle belgických médií zahynul při atentátech například i bývalý belgický velvyslanec v Alžírsku, Kongu, USA a při OSN André Adam. Od úterních pumových útoků bylo zatím zatčeno nejméně 11 lidí: devět v Belgii a dva v Německu. K útokům se přihlásila extremistická organizace Islámský stát.
Letiště v Bruselu ve středu po útoku oznámilo, že začíná odbavovat jen nákladní a některé soukromé či speciální lety, pro běžnou osobní dopravu bude k dispozici příští úterý. Při útoku byl totiž vážně poškozen jeden z hlavních terminálů.