Způsobuje dětský pudr rakovinu? Státní zdravotní ústav ujišťuje, že nic nehrozí
je kosmetika nebezpečná?
Americká společnost Johnson&Johnson (J&J) musí podle kalifornského soudu vyplatit ženě 417 milionu (přes devět miliard korun) dolarů. Žena uspěla s tvrzením, že jí dětský pudr, který společnost produkuje, způsobil rakovinu vaječníků. Firma podobný výrobek prodává i na českém trhu. Existují normy na mastek (talek), který pudr obsahuje. Ten je podle některých závadný. Avšak podle firmy i českého Státního zdravotního ústavu je látka naprosto neškodná.
Státní zdravotní ústav k problematické látce říká: „Mastek (talek) je povolenou ingrediencí do kosmetických přípravků. Existuje norma na jeho použití. V České republice jsme nezaznamenali žádný případ, že by měly kosmetické výrobky obsahující talek někomu způsobit nějaké zdravotní problémy,“ řekla pro Echo24 Dagmar Jírová, vedoucí národního referenčního sídla pro kosmetiku. „Není prokázáno, že by měl talek obsahovat nějaké karcinogeny,“ dodala.
Firma Johnson&Johnson popírá, že by její výrobek měl být jakkoliv závadný. „Rakovina vaječníků je devastující diagnóza a my hluboce sympatizujeme s nemocnou ženou a s rodinami postiženými touto chorobou. Budeme ale apelovat na výrok soudu, protože věříme ve vědu, která podporuje bezpečnost našeho dětského pudru. V dubnu napsala redakční rada Národního onkologického institutu pro lékaře, že ‚váha důkazů nepodporuje souvislost mezi vystavováním se taleku a zvýšeným rizikem rakoviny vaječníků.‘ Připravujeme další pokusy v USA a budeme pokračovat v bránění bezpečnosti Johnsonova dětského pudru.“
Zda je užívání kosmetických výrobků obsahující mastek bezpečné, se diskutuje už celá desetiletí. Tato debata se však vede převážně z důvodu, že přírodní forma taleku může obsahovat azbest, tedy látku, která při inhalování způsobuje rakovinu plic. Již od sedmdesátých let minulého století se v amerických domácnostech smí používat jen talek bez jakýchkoliv stop azbestu.
„Když mluvíme o tom, zda je mastek spojen s rakovinou, je důležité rozlišovat mezi mastkem, který obsahuje azbest a mastkem, který neobsahuje azbest. Mastek, který obsahuje azbest, je obecně uznáván jako schopný způsobit rakovinu v případě vdechnutí. Tento typ mastku se v moderních spotřebních výrobcích však nepoužívá. Důkazy, že by měl mastek bez azbestu, který je stále široce používán, způsobovat rakovinu, nejsou zdaleka tak jasné,“ uvádí Americká dobrovolná organizace bojující proti rakovině American Cancer Society.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Spekuluje se, zda pudr obsahující talek může způsobit rakovinu vaječníků (pokud by byl aplikován do oblastí genitálií pomocí vložek, pesaru, nebo kondomu) a pak by se skrze vagínu, děložní sliznici a vejcovod dostal až k vaječníkům.
Mnoho studií se zabývalo otázkou, zda existuje spojitost mezi pudrem obsahujícím talek a rakovinou vaječníků. Výsledky však byly podle American Cancer Society různé. Některé studie uváděly mírně zvýšené riziko a některé uváděly žádné zvýšení. Mnoho případů kontrolních studií zjistilo malé zvýšení rizika. Tyto typy studií však mohou být zkresleny, protože se často spoléhají na paměť člověka, který využíval pudr před mnoha lety. Dvě rozsáhlé studie, které zkoumaly určité kohorty, však nenalezly zvýšené riziko.
Podle American Cancer Society je tedy riziko rakoviny při používání pudru obsahující mastek velice nízká. Výzkum v této oblasti ale nadále pokračuje. Soud v Kalifornii přesto nařídil americké společnosti Johnson & Johnson (J&J) vyplatit 417 milionů dolarů (přes devět miliard korun) ženě, která tvrdí, že v důsledku používání hygienických produktů firmy obsahujících mastek onemocněla rakovinou vaječníků.
Žena v žalobě tvrdila, že mastek obsažený v dětském pudru společnosti J&J vyvolává rakovinu vaječníků v případě pravidelného používání pro ženskou hygienu. Její právní zástupci během procesu obvinili firmu J&J, že povzbuzovala ženy k využívání výrobků obsahujících mastek, ačkoli již delší dobu věděla o studiích spojujících tyto produkty s rakovinou vaječníků.