Ebola drtí Afriku i ekonomicky. Turisté se bojí jezdit na safari

Důsledky eboly

Ebola drtí Afriku i ekonomicky. Turisté se bojí jezdit na safariNOVÉ
Ilustrační foto. Foto: Foto: Wikimedia Commons/Simone Roda
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Současná epidemie eboly v západní Africe nemá jenom přímé zdravotní důsledky v zasažené oblasti, ale týká se i mnoha zemí, které s nákazou vůbec nepřišly do styku. Zahraniční turisté hromadně ruší dovolené i cesty na safari, které plánovali dlouho dopředu. Afričtí vládní představitelé se obávají, že by nižší příjmy z turismu mohly mít vážné následky pro africkou ekonomiku.  

Více než polovina provozovatelů afrického safari zaznamenala pokles rezervací o dvacet až sedmdesát procent. Ukázal to průzkum pěti set společností, který provedl nedávno server SafariBookings.com. „Před epidemií eboly to byl velký hit, ale situace se stále zhoršuje,“ řekl Wouter Vergeer, zakladatel nizozemského serveru, pro deník USA Today.

Menší zájem o africké safari navíc neovlivní pouze jeho provozovatele, dotkne se i dalších profesí. Podle amerického velvyslance v Jihoafrické republice poskytne každý turista příjem pro osm pracovních míst, například v oblasti dopravy, pohostinství, restauracích, zemědělství a dalších.

Čtěte také: Ebola: počet nakažených přesáhl hranici 10 000. Polovina zemřela

Oblíbené turistické destinace v jižní a východní Africe jsou navíc tisíce kilometrů vzdálené od ohniska epidemie krvácivé horečky. Milovníci safari jezdí například do Keni, Botswany, Zambie, Zimbabwe, Namibie a Tanzánie.

„Ironicky řečeno - epidemie eboly není problém. Problém je epidemie ignorace,“ řekl americký velvyslanec Ebrahim Rasool pro americký server USA Today. Komentoval tím skutečnost, že se lidé nevyznají v geografii afrického kontinentu. Mnohem blíž ebole jsou oblíbená evropská města, jako je Madrid nebo Paříž.

Do Afriky se bojí jezdit také Češi

Pokles zájmu o dovolenou v Africe zaznamenaly také cestovní kanceláře v České republice. Potvrdila to Asociace cestovních kanceláří ČR s tím, že oblíbenými destinacemi pro safari jsou Keňa, Tanzánie a Zanzibar a čeští turisté je dříve navštěvovali ve větší míře.

Čtěte také: Vyděrači: Pošlete milion eur v bitcoinech, jinak rozšíříme ebolu

Podle údajů Světové zdravotnické organizace zemřelo na krvácivou horečku zhruba 5000 lidí a nakažených je kolem 14 000. Proti nemoci prozatím neexistuje lék ani očkování.

Čtěte také: Kupte si ebolu. Dokud je na skladě

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz