Trumpův bezpečnostní poradce Flynn odstoupil. Prý kvůli vazbám na Rusko
Rezignace poradce
Hlavní bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynn, jehož styky s ruským velvyslanectvím prověřuje Federální úřad pro vyšetřování (FBI), odstoupil. Americký prezident Donald Trump už jeho rezignaci přijal, uvedl na svém twitterovém účtu Bílý dům. O důvodech rezignace se zatím jen spekuluje – zahraniční média zmiňují Flynnovy vazby na Rusko.
„Trump jmenoval generála Josepha Keitha Kellogga jako úřadujícího hlavního bezpečnostního poradce. Zároveň přijal rezignaci generála Michaela Flynna,“ píše se na Twitteru Bílého domu.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
S informací o Flynnově rezignaci původně přišla stanice CNN. Flynn podle ní odstoupil právě kvůli kauze vazeb na Rusko. Agentura AP poznamenala, že změna v Trumpově okruhu poradců je mimořádně brzká.
V rezignačním dopise Flynn podle Reuters uvedl, že během rychlého spádu své kauzy nedopatřením nesdělil viceprezidentovi Miku Penceovi úplné informace o kontaktech s Rusy. Podle deníku The Washington Post Flynn jednal ještě před prezidentskou inaugurací s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem o amerických sankcích proti Rusku.
Flynn to nejdříve popřel stejně jako Pence, který s poradcem hovořil, později přes svého mluvčího Flynn uvedl, že o sankcích s velvyslancem mohl hovořit, ačkoli si to nyní nevybavuje.
Spekulace o Flynnově osudu v amerických médiích vyvrcholily v pondělí, kdy Trump příslušné dotazy novinářů ignoroval. Několik hodin poté před novináře předstoupila Trumpova přední poradkyně Kellyanne Conwayová, která prohlásila, že Flynn má prezidentovu plnou důvěru. Krátce poté však mluvčí Bílého domu Sean Spicer sdělil, že Trump situace řeší.
Ohrožená schůzka s Izraelci?
Flynnova rezignace může ovlivnit plánovanou schůzku Donalda Trumpa s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. V úterý to uvedl izraelský tisk s tím, že Flynn se při přípravě setkání, naplánovaného na středu, několikrát sešel s izraelskými bezpečnostními představiteli.
Netanjahu do USA dorazil v pondělí a Flynn byl podle izraelského tisku hlavní osobou při přípravě jeho setkání s Trumpem. Od Trumpova zvolení s ním dvakrát jednali šéf izraelské rozvědky Mossad Josi Cohen a současný izraelský bezpečnostní poradce Jakob Nagel. V obou případech Flynna seznámili se strategickými a bezpečnostními tématy v Izraeli a podělili se o tajné informace týkající se íránského jaderného programu, války v Sýrii a konfliktu s Palestinci. Ještě v pátek Flynn jednal s Nagelem o plánovaném středečním setkání.
Netanjahu řekl novinářům, kteří ho v USA doprovázejí, že od setkání s Trumpem očekává to nejlepší. Projevil ale údajně zlost nad únikem informací z nedělní schůzky bezpečnostního kabinetu, kde se hovořilo o tématech, o nichž chce premiér s Trumpem jednat.
Podle izraelských komentátorů se chce Netanjahu soustředit na téma Íránu a na dohodu světových mocností s Teheránem o íránském jaderném programu z roku 2015, kterou Izrael odmítá a kterou Trump již mnohokrát kritizoval.
‚Vláda nakažená rusofobií‘
Na Flynnovu rezignaci už zareagovali i dva vlivní ruští zákonodárci. Jedním z nich je šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov.
Americký prezident Donald Trump podle něj „buď nenašel samostatnost, kterou hledá, a byl v důsledku toho zahnán (ne bezúspěšně) do slepé uličky, nebo už se rusofobií nakazila nová vláda odshora až dolů,“ řekl agentuře RIA Novosti ruský poslanec.
Předseda zahraničního výboru Státní dumy (dolní komory) Alexej Puškov na twitteru napsal, že cílem aféry kolem Trumpova poradce „není sám Flynn, ale vztahy s Ruskem“.
-narodil se v prosinci 1958 v americkém Middletownu.
- Vystudoval Rhodeislandskou univerzitu, telekomunikace na univerzitě Golden Gate v San Francisku, absolvoval také studium národní bezpečnosti a strategická studia na Naval War College.
- Je bývalým šéfem vojenské rozvědky DIA (2012-2014), v roce 2014 byl penzionován.
- Je zastáncem bližších vztahů s Ruskem a tvrdšího postupu USA vůči teroristické organizaci Islámský stát (IS).
- Patřil k blízkým poradcům Donalda Trumpa v jeho předvolební kampani, kde se zaměřoval na zahraniční politiku. V minulosti proslul jako břitký kritik administrativy Baracka Obamy.
- Flynn v současnosti čelí kritice za to, že za úplatu přednášel v Rusku a v roce 2015 se zúčastnil večeře za účasti prezidenta Vladimira Putina. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) zkoumá styky Flynna s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem z loňského prosince. Ještě před prezidentskou inaugurací prý totiž Flynn s Kisljakem jednal o amerických sankcích proti Rusku.
- Flynn minulý týden nejdříve opakovaně popřel, že by s Kisljakem o sankcích jednal, což zopakoval i viceprezident Mike Pence. Flynnův mluvčí ale později původně jasně odmítavé stanovisko zmírnil s tím, že Trumpův poradce si diskuzi o sankcích nevybavuje, ačkoli si nemůže být jistý, zda skutečně řeč na toto téma nepřišla. V rezignačním dopise Flynn uvedl, že během rychlého spádu své kauzy nedopatřením nesdělil Penceovi úplné informace o kontaktech s ruským velvyslancem Kisljakem. Ve funkci poradce Bílého domu byl méně než jeden měsíc.
- Podle zpravodajského serveru Politico měl Flynn komplikované vztahy i s některými klíčovými ministry americké vlády včetně ministra zahraničí Rexe Tillersona a ministra obrany Jamese Mattise.