Úředníci saúdské vlády podporovali teroristy z 11. září
TAJNÁ ZPRÁVA O 11. ZÁŘÍ
Záměr Bílého domu zveřejnit utajovanou část vyšetřovací zprávy o 11. září 2001 znovu rozbouřil dohady o roli Saúdské Arábie v teroristických útocích. Někteří američtí politici doposud jen naznačovali, že teroristé byli napojeni na špičky saúdské vlády, ale člen tehdejší vyšetřovací komise John Lehman to nyní řekl jednoznačně. Atentátníci, kteří připravili o život téměř tři tisíce lidí, přímo podporovali lidé pracující pro vládu. Existuje pro to podle něj množství důkazů. O Lehmanových slovech informoval list The Guardian.
„Existuje velké množství vazeb saúdských jednotlivců na podporování únosců a někteří z těchto lidí pracovali v saúdské vládě,“ řekl bývalý člen vyšetřovací komise za republikány, který teď pracuje jako investiční bankéř. „Rozhodně do toho byli zapleteni, existuje pro to velké množství nepřímých důkazů,“ dodal John Lehman.
Čtěte také: Podíl Saúdů na teroru 11. září? Bílý dům chce zveřejnit tajný spis
Bývalý vysoký americký politik zároveň označil za chybu, že na napojení teroristů na Saúdskou Arábii neukázala vyšetřovací zpráva už dřív. „Naše zpráva nikdy neměla být vykládána jako očištění Saúdské Arábie,“ dodal Lehman. Proto by podle něj měl Bílý dům co nejdříve zveřejnit tajnou kapitolu o 28 stránkách, kterou si doposud mohli přečíst jen vyvolení členové Kongresu.
Lehman je přesvědčený, že by vyšetřování teroristických útoků na Světové obchodní centrum a Pentagon mělo dál pokračovat. Vyšetřovatelé by se měli zaměřit na saúdské ministerstvo pro islámské záležitosti. Úřad totiž podporoval bývalého diplomata Fahada al Thumairyho, který byl kvůli atentátům deportován ze Spojených států amerických, ale americké úřady jej z ničeho neobvinily.
Zvěsti o roli saúdskoarabských úřadů v teroru namířeném proti Spojeným státům se doposud opíraly především o deportaci Thumairyho z USA a také původ některých atentátníků. Patnáct z devatenácti totiž pocházelo z tohoto bohatého státu Perského zálivu.
Jenomže někteří členové tehdejší vyšetřovací komise jsou proti tomu, aby tajná kapitola z vyšetřovací zprávy byla zveřejněna. Informace, které tato kapitola obsahuje, by podle nich mohly „pošpinit nevinné lidi“. Patří k nim například bývalý republikánský guvernér státu New Jersey Tom Kean a bývalý demokratický člen kongresu Lee Hamilton. Jako další důvod politici uvedli, že je Saúdská Arábie „spojencem USA v boji proti terorismu“.
Navíc oba tvrdí, že se ve zprávě hovoří pouze o jednom vysokém saúdskoarabském úředníkovi, který „figuroval ve vyšetřování“, čímž patrně naráželi na deportovaného Thumairyho. Jejich slova Lehman označil za pouhou „sémantickou hru“, protože se podle něj komise zabývala nejméně pěti úředníky ze saúdské vlády.
Proti spekulacím se v minulosti ostře ohradila také Saúdská Arábie. Obvinění o úloze svých úředníků na teroru, který zasáhl nejen Spojené státy, ale otřásl celým světem, označovala za „nesprávná a morbidní“.
Útoky z 11. září 2001 byly sérií koordinovaných teroristických útoků, které se uskutečnily ve Spojených státech amerických. Provedlo je devatenáct příslušníků militantní islamistické organizace al-Káida. Ti unesli čtyři letadla na komerčních linkách společností American Airlines a United Airlines. Dvě z nich narazila do věží Světového obchodního centra v New Yorku a třetí letadlo zaútočilo na Pentagon ve Washingtonu. Čtvrté letadlo se zřítilo po souboji mezi teroristy a pasažéry v Pensylvánii. V reakci na útoky vyhlásily Spojené státy „válku proti terorismu“.