Babišovi nevěřím, že nelže a nekrade, říká poslankyně na odchodu z ANO

BÝVALÁ BABIŠOVA POSLANKYNĚ

Babišovi nevěřím, že nelže a nekrade, říká poslankyně na odchodu z ANOAKTUALIZOVÁNO
Kristýna Zelienková. Foto: Foto: ANO
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Poslankyně Kristýna Zelienková, která v pátek opustila Babišovo hnutí ANO, představila důvody, které ji vedly k odchodu. Mezi tyto důvody prý patří kauza Čapího hnízda, způsob vnitrostranické diskuse uvnitř hnutí a také poměry v komunální politice. Mandát poslankyně si však zatím chce Zelienková ponechat.

Zelienková svůj odchod z hnutí ANO oznámila v pátek na svém facebookovém profilu. Tehdy neuváděla, proč přesně odchází. Mlčela také během soboty. Nyní však na svém Facebooku zveřejnila obsáhlý příspěvek, kde vysvětluje okolnosti svého odchodu, které shrnula do tří bodů.

Prvním důvodem k odchodu byla pro poslankyni kauza Čapího hnízda. „Pan Babiš provedl řadu právních a účetních operací, aby se zmocnil peněz, určených pro malé a střední firmy. Připravil tak o ně podnikatele, kteří je opravdu potřebovali. Pokud chtěl p.Babiš zajistit své potomky, měl jistě už tehdy dostatek vlastních zdrojů,“ napsala.

„Je možné, že vyšetřování zjistí, že se p. Babiš, resp. jeho firmy, nedopustily ničeho nezákonného. Z mého pohledu ale porušil svůj mravní politický kodex, neboť kázal vodu, ale pil víno. Jeho heslu „nelžu a nekradu“ už nemohu věřit,“ dodala k tomu politička.

‚Debaty nahradily direktivy‘

Druhým důvodem pro odchod pak podle ní byly poměry uvnitř hnutí ANO, které prý nepřipouští otevřenou diskusi. Poslankyně se o tom přesvědčila, když vystoupila s odlišným názorem než jaký zastávali ostatní členové hnutí.

„Z reakcí některých mých kolegů z hnutí, zejména v poslaneckém klubu, jsem v těchto případech ale cítila stále rostoucí dehonestaci. Diskusi postupně nahrazovalo okřikování, někdy i ponižování a urážky, aniž by proti tomu vedení klubu či vedení hnutí vystoupilo a navrhlo způsob, jakým se o problémech budeme bavit. Debaty nahradily direktivy. Podle mě se tím zcela degradoval samotný princip parlamentarismu, která předpokládá svobodnou výměnu názorů a argumentů,“ napsala k tomu.

Třetím důvodem pak podle Zelienkové byly poměry v komunální politice. Poslankyně zde přišla s poměrně ostrým obviněním vůči hnutí ANO: „Jsem přesvědčena, že lidé z vedení oblasti zakládali místní organizace v rozporu se stanovami, vyráběli falešné zápisy, schvalovali kandidátky bez svolání sněmů, účelově si měnili bydliště v naději na získání pozic v zastupitelstvech. Zcela nelegitimně mě obcházeli v komunální politice a snažili vyloučit z povolebních vyjednávání.“

K samotnému odchodu pak Zelienkovou podle vlastních slov dohnal rostoucí tlak ze strany představitelů hnutí ANO. V jednu chvíli si prý uvědomila, že ji hnutí ze svých řad vyhání a tak se rozhodla odejít sama. Podle ní se jedná o součást širší snahy eliminovat uvnitř hnutí lidi s odlišnými názory.

Hnutí opustí, poslankyní zůstane

„Rozhodla jsem se tedy ANO vyhovět a odcházím. V nejbližší době odejdu i z poslaneckého klubu. Abych předešla možným spekulacím, oznamuji, že se v žádném případě nevzdám svého poslaneckého mandátu. Tento postoj změním jen v případě, že mandát složí lidé zodpovědní za porušování stanov, morálního kodexu a potlačování vnitrostranické diskuse,“ napsala v závěru svého příspěvku.

‚Rozešli jsme se v názoru na migraci‘

K jejímu odchodu se následně vyjádřil i předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Ten řekl, že odchod Zelienkové ho příliš nepřekvapuje, protože měla rozdílný názor na přijímání migrantů. „Sice by podle mého názoru bylo fér, kdyby složila mandát, který dostala od voličů hnutí, ale vzhledem k tomu, že měla dlouho blízko k TOP 09, očekávat se to od ní asi nedá,“ dodal iDnes.cz Faltýnek.

Babiše informovala Zelienková o svém rozhodnutí v pátek e-mailem. „Čekali jsme to už dávno, někteří kolegové říkali, že ji máme vyloučit. Rozešli jsme se v názoru na migraci,“ uvedl Babiš. Podle něj se ve Sněmovně spekulovalo o tom, že by Zelienková mohla přejít k opoziční TOP 09. Mluvčí TOP 09 Martina Macková v pátek ČTK řekla, že takovou informaci nemá.

Čtěte také: Poslankyně Zelienková opustila ANO. ‚Chtěla přijímat uprchlíky,‘ říká Babiš

Farma Čapí hnízdo až do roku 2008 spadala do Babišova holdingu Agrofert. Aby dosáhla na dotaci, byly její akcie převedeny na anonymní formu akcií na doručitele. Po pěti letech, kdy musela dodržovat tyto dotační podmínky, se společnost vrátila zpět do Babišova koncernu. Farma Čapí hnízdo dostala na základě chyby při čerpání z roku 2009 pokutu 3,6 milionu korun, která se při započtení penále vyšplhala k šesti milionům. V roce 2012 byla velká část pokuty prominuta a firma z ní zaplatila pouze 37 tisíc korun plus odpovídající penále. Babiš dříve tvrdil, že úřady žádnou chybu nenašly. Pod Agrofert, který byl podle Babiše od začátku strategickým partnerem projektu, se tehdy prý předlužená farma dostala koncem roku 2013. Projekt nyní vyšetřují i orgány Evropské unie.

Babiš k tématu Čapího hnízda a údajného dotačního podvodu vystoupil letos v březnu na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny. Během dlouhého monologu, v němž stihl zkritizovat snad všechny „tradiční“ politiky a polistopadový vývoj, mimo jiné uvedl, že držiteli anonymních akcií byli v problematické době jeho příbuzní. Kdo akcie držel prý nechtěl říct, aby své příbuzné neohrozil.

Čtěte také: Finanční úřad řeší převod Čapího hnízda na Babišovy děti

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články