Konec lesních mateřských školek? Rozhodnou senátoři

přísná hygiena

Konec lesních mateřských školek? Rozhodnou senátořiNOVÉ 1
Domov
Pavel Baroch
Sdílet:

Navrhovaná pravidla pro fungování dětských skupin, které mají být alternativou pro přeplněné mateřské školy, ohrožují existenci lesních školek a dalších rodinných center. Nemohou totiž splnit přísné hygienické požadavky. Osud netradiční péče o děti teď mají v rukou senátoři.

Sprchový kout, umyvadlo v předepsané výšce a k tomu dávkovač mýdla nebo třeba tři metry čtvereční plochy v místnosti na jedno dítě. Navrhovaná pravidla pro fungování takzvaných dětských skupin, které mohou zřizovat pro své zaměstnance například firmy, nemohou lesní lesní mateřské školky splnit. Protože většinu času tráví děti venku.

„Netýká se to ale jenom nás, ale všech, kdo budou poskytovat péči o děti,“ uvedla pro ECHO24.cz předsedkyně Asociace lesních mateřských škol Tereza Valkounová. Jako příklad uvedla Skaut.

Do více než stovky lesních školek chodí na 2,5 tisíce dětí. Zhruba 11 tisíc lidí ovšem podepsalo petici za záchranu lesních školek a dalších rodinných center. S navrhovanou podobou zákona o poskytování péče o dítě ale nesouhlasí třeba také organizace Člověk v tísni, Český svaz ochránců přírody nebo Česká rada dětí a mládeže, které se předškolním dětem také věnují.

„Pokud bude skupina větší než dvanáct dětí, jsou parametry stejné jako na mateřskou školu. To je pro většinu stávajících poskytovatelů nereálný požadavek a tak jim nezbyde než zařízení zavřít,“ poznamenala Tereza Valkounová z Asociace lesních mateřských škol.

Návrh senátorky Wagnerové

O zákonu bude rozhodovat Senát na schůzi, která začíná právě teď středu. Senátorka Eliška Wagnerová (za SZ) navrhla způsob, jak lesní školky a další podobná zařízení zachránit.

„Můj návrh, který podepsali ještě další senátoři, říká, že se zákon vztahuje jen na ty dětské skupiny, které se samy zaregistrují," uvedla pro ECHO24.cz Wagnerová. Její návrh se lesním školkách zamlouvá.

„To je přesně ono, co jsme navrhovali,“ řekla předsedkyně organizace Tereza Valkounová. Návrh podpořily také senátorské výbory včetně vzdělávacího nebo zdravotnického. Jediným výborem, který se postavil proti, je ústavně-právní.

Wagnerové iniciativa se nezamlouvá ani ministerstvu práce a sociálních věcí. Tvrdí, že neevidovaná zařízení by se dostala mimo úřední kontrolu. Ministryně Michaela Marksová (ČSSD) slibovala problém lesních školek vyřešit do roka, než bude zákon účinný. S ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD) už také jednala o možnosti, že by hygienické podmínky pro dětské skupiny nemusely být tak přísné.

„Lesní školky jako alternativu k mateřským školkám podporujeme. O tom, jak situaci vyřešit, se bude ještě jednat. Možností je i zmírnění zmiňovaných podmínek,“ uvedla pro ECHO24.cz Dana Šalamounová z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví.

Džungle v předškolních zákonech

Pokud by senátoři odhlasovali pozměňovací návrh své kolegyně Elišky Wagnerové, vrátila by se předloha do sněmovny, která by navrhovaný zákon musela projednat znovu.

„Uvidíme, jak to dopadne na schůzi. Rozhodující bude, jak se k tomu nakonec postaví ČSSD,“ uvedla pro ECHO24.cz Wagnerová. Předseda senátorského klubu sociální demokracie Petr Vícha se k této otázce zatím nevyjádřil a odvolal se na středeční tiskovou konferenci svého klubu.

Wagnerová kritizuje také to, že předškolní zařízení řeší hned několik zákonů. Kromě teď projednávané předlohy ještě živnostenský zákon a školské zákony. „Je to džungle,“ konstatovala Wagnerová.

Pokud parlament nakonec odsouhlasí její návrh o dobrovolné registraci dětských skupin, bude to podle Terezy Valkounové z Asociace lesních mateřských škol znamenat, že by lesní školky a další rodinná centra přišly o daňové zvýhodnění.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz