Další válka o Kašmír? Indie zaútočila na Pákistánce, zabila dva vojáky
V KAŠMÍRU TO VŘE
Napětí ve sporné oblasti Kašmíru mezi Indií a Pákistánem opět stoupá. Indická armáda ve středu provedla útoky na předpokládané základny ozbrojenců v Pákistánu, které podezírá ze snahy proniknout do indické části Kašmíru. Podle Indie se jednalo o přesně zacílené údery, pákistánská armáda však později uvedla, že boje trvaly asi šest hodin a byli při nich zabiti dva pákistánští vojáci.
Útoky se podle indické armády uskutečnily na základě „velmi spolehlivých a konkrétních informací, že se část teroristických jednotek připravuje na infiltraci“. Indická armáda uvedla, že se dostala pod palbu z pákistánské strany. Žádné oběti Indie nehlásí. Dodala, že údery způsobily nepříteli „značné ztráty“.
Pákistán popřel, že by k takovým útokům ve středu došlo. „Představa chirurgického úderu cíleného na základny domnělých teroristů je iluze záměrně generovaná Indií za účelem vytvořit falešné představy,“ uvedla pákistánská armáda v prohlášení.
Současné opatření indické armády ve sporné oblasti jsou reakcí na útok ozbrojenců na indickou vojenskou základnu v Kašmíru, při němž 18. září zemřelo 18 vojáků a šlo o největší úder proti bezpečnostními silám v této sporné oblasti za 14 let. Indie z útoku obvinila Pákistán. Indie jako předběžné opatření evakuovala obyvatele vesnic poblíž dělící linie.
Podle Dillí Pákistán vysílá do Kašmíru i do jiných částí země své diverzanty, aby tam páchali násilnosti a útoky. Pákistán obvinění popírá a říká, že Indie nemá pro svá tvrzení dostatečné důkazy.
Situace v oblasti však eskaluje už několik měsíců v souvislosti se separatistickými náladami mezi muslimským obyvatelstvem. To pořádá masové protesty, které již dva měsíce zaměstnávají bezpečnostní složky. Během protestů, které začaly 8. července v reakci na zabití jednoho ze separatistických vůdců, zemřelo již 78 lidí a stovky osob byly zraněny.
Příměří z roku 2003 je tak v permanentním ohrožení a střety hrozí přerůst v regulérní válku. Přitom ještě na konci minulého roku se zdálo, že se vtahy mezi zeměmi disponujícími jadernými zbraněmi zlepšují. Jak Indie, tak Pákistán si dělají nárok na celý Kašmír, o který už svedly dvě ze tří válek, jež mezi nimi propukly od získání nezávislosti na Velké Británii v roce 1947.