Šéf ANO dokáže přiznat chybu. A vyzrálosti se naučí, říká Čunek
Jiří Čunek o Andreji Babišovi
Pokud by to bylo na něm, kývl by raději na koaliční vládu s hnutím ANO než se sociální demokracií. To prohlašuje Jiří Čunek, senátor, hejtman Zlínského kraje a starosta Vsetína, který získal v podzimních krajských volbách nejvíce preferenčních hlasů v republice. Podle Čunka, který zatím neřekl, jestli bude kandidovat na předsedu KDU-ČSL, totiž ničí sociální demokracii vnitřní spory. Pro deník Echo24 dále uvedl, že Andrej Babiš, který na rozdíl od tradičních politiků umí přiznat své chyby, se učí vyzrálosti.
V rozhovoru pro Týden jste prohlásil, že byste si v případě možnosti koaliční vládní spolupráce vybral spíše vládu s ANO než s ČSSD. Řekl jste, že to je kvůli rozporu u ČSSD. Jaký rozpor jste měl na mysli?
Názory hnutí ANO jsou jednoznačné, což je dané i osobou Andreje Babiše. U ČSSD je od posledních parlamentních voleb situace jiná. ČSSD si nejdříve musí vyřešit svoje vnitřní spory. Proběhl tzv. lánský puč, kdy se vzbouřenci, Jiří Zimola nebo Jeroným Tejc, radili, jak odstranit premiéra. A ta situace trvá do teď. ČSSD je zmítaná vnitřními rozpory a nemá čas přemýšlet, co by měla dělat pro Českou republiku. A to je problém, protože vládní strana má mít čas hlavně na to, aby přemýšlela, co je pro Česko nejlepší.
Jak se to projevuje?
Sociální demokracie se snaží ukázat, že umí řešit problémy. Vždycky vystřelí nějakou myšlenku, kterou ale nemá podchycenou. Nemá to náboj ani konzistenci, nikam to nevede. Ta chaotičnost způsobuje, že některé nepromyšlené věci působí destruktivně. Například jsou zneužívány sociální podpory. Neprovázané druhy podpory dáváme lidem, kteří si to nezaslouží. A to je demotivující.
Dobře, ale nebylo právě hnutí ANO hlavně ze začátku hodně vyčítáno, že nemá pevné programové zakotvení?
Navenek se ANO chová, že má nějakou vnitřní disciplínu, i když samozřejmě odvozenou od Andreje Babiše. Což jejím partnerům ale nemusí vadit, protože aspoň platí, že dohody, které se nastolí, budou dodrženy.
O Babišovi jste také prohlásil, že vám nevadí, když druhý den změní, co předchozí den rychle řekl. Tedy pokud tím mění něco k lepšímu, pokud je to prospěšné.
Jsou tu dva extrémy. Jednak zavedené politické strany, které nepřiznají chybu, za druhé Andrej Babiš, který to dokáže, což přičítám jeho politické nezkušenosti. Ono to chce vyzrálost, protože politik už při vyslovování musí brát v potaz všechny souvislosti a důsledky. Andrej Babiš se to učí a myslím, že i naučí.
Co však říkáte na události posledního týdne, kdy týdeník Echo upozornil na základě analýzy vycházející z vlastních Babišových informací na to, že neměl dostatek financí na nákup dluhopisů od svého Agrofertu?
Moc podrobností k tomu nevím. Jsme ale v demokratické společnosti. Je dobře, že se na to upozorní, pokud je tam něco špatně.
Měla by to podle vás prověřit finanční správa, jak třeba požadují někteří poslanci?
Samozřejmě, že pokud tam k něčemu došlo, musí to úřady prověřit. V systému, kdy je Andrej Babiš ministrem financí, je dobré, aby tam existovali silní partneři s kredibilitou, kteří ho budou hlídat.