Írán bojuje se závislostí žen. Drogy berou už ve třinácti

Miliony závislých?

Írán bojuje se závislostí žen. Drogy berou už ve třináctiNOVÉ
Ilustrační foto. Foto: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Přestože Írán je proslulý potíráním a tvrdým trestáním obchodu s drogami, miliony lidí trpí i závislostí. Britská BBC například nedávno s odvoláním na údaje nevládních organizací uvedla, že tvrdé drogy může užívat až pět ze zhruba 80 milionů obyvatel Íránu. Nejčastěji jsou to opium a heroin, jež jsou do země ilegálně pašovány z Afghánistánu. A zvláště šokující jsou údaje týkajících se drogově závislých žen.

Překvapivou statistiku zveřejnila počátkem září íránská viceprezidentka pro záležitosti žen a rodiny Šahindocht Movlaverdiová. „Téměř deset procent ze všech závislých jsou ženy, z nichž 62 procent jsou vdané,“ citovala BBC slova Movlaverdiové pro íránská média.

Írán se snaží s drogovým byznysem bojovat. Ročně se policistům podaří zabavit stovky tun narkotik, které jsou do země pašovány nejčastěji z Afghánistánu. Movlaverdiová nicméně otevřela jinou stránku problému.

„Dívky začínají být závislé již ve 13 letech. Jsme svědky změny ve vývoji spotřeby drog,“ uvedla s tím, že ženy a dívky začínají namísto „tradičních“ drog – jako je například opium – užívat syntetické drogy a psychotropní látky. Podle ní tak hledají cestu k rychlému štěstí a bojují s depresemi.

Nepřítel přichází zvenčí

Měsíc září se v Íránu nese právě v duchu boje s drogovou závislosti. Hned na začátku září jedna íránská televizní stanice pozvala do studia několik bezdomovců závislých na drogách, aby přiblížili svůj život. Hovořili o policejním pronásledování a vyzvali úřady, aby lidem potýkajícím se s drogami raději pomohly.

Hned poté vystoupila se svou statistikou Movlaverdiové a otevřela problematiku užívání drog mladými íránskými ženami. Druhý den její výroky plnily hlavní stránky mnoha íránských novin a zveřejňovaly je íránské zpravodajské agentury.

Čtěte také: Konference homeopatů skončila chaosem. Účastníci se zdrogovali

I přes alarmují statistiky nemá podle BBC Írán žádný trvalý plán, jak problém řešit. Velká část íránských představitelů, médií i íránské veřejnosti totiž věří konspiračním teoriím, podle nichž se „zahraniční nepřítel“ snaží zničit íránskou společnost kulturními zbraněmi

„Nepřítel říká, že průmyslové léky nejsou návykové a že jsou dobrým prostředkem na hubnutí,“ uvedl například v rozhovoru pro média sociolog Džáfar Baj na adresu zahraničních satelitních televizí s tím, že hlavním cílem jsou právě ženy. Jiný expert, psycholog Parínaz Fatehpúr, zase obvinil zahraniční satelitní kanály z „falešné propagandy“ o drogách.

Movlaverdiová si nicméně za své výroky vyslechla i kritiku ze strany politiků. Například konzervativní poslankyně Zohreh Tabibzádehová označila statistiku viceprezidentky za nepřesnou a obvinila viceprezidentku ze šíření obav v íránské společnosti.

Čtěte také: Hitler byl závislý na drogách, čistý nebyl nikdy, tvrdí nová kniha

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články