Česko pomůže Maďarsku hlídat hranice. Posílá 25 vojáků
Ochrana schengenské hranice
Vláda dnes schválila vyslání asi 25 vojáků a ženijní techniky na pomoc Maďarsku při hlídání schengenské hranice. V zemi budou dva měsíce, řekl na tiskové konferenci ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Ministři odsouhlasili i mandát pro čtvrteční jednání evropských ministrů vnitra o řešení migrační krize v Lucemburku. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) řekl novinářům, že bude dál odmítat vznik trvalého přerozdělovacího mechanismu v EU pro uprchlíky.
Čeští vojáci by měli podle Stropnického v Maďarsku působit asi od 15. října do 15. prosince. Do země dovezou především ženijní techniku. Česko chce Maďarsku pomoct i dalšími desítkami vojáků a policistů. O podrobnostech hodlá Chovanec jednat s kolegy z visegrádské skupiny (V4).
Podle mandátu, který Chovancovi dnes schválila vláda, by ministr také měl na čtvrtečním jednání hájit vznik společného evropského seznamu bezpečných zemí a reformu vízové politiky.
Chovanec zdůraznil, že před čtvrtečním jednáním se česká pozice nemění. „Říkáme stále to samé již několik měsíců,“ komentoval obsah mandátu ministr Chovanec. Česká vláda podle něj znovu odmítne vznik stálého mechanismu pro rozdělování imigrantů a podpoří opatření na ostrahu hranic a registračních středisek. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) není důvod, aby Evropská komise „zbrkle“ relokační mechanismus prosazovala ve chvíli, kdy ještě nebylo možné posoudit dopad předchozích rozhodnutí o povinných kvótách.
Chovanec doplnil, že proti trvalému mechanismu se staví více zemí, než tomu bylo u jednorázového rozdělení uprchlíků podle kvót, o němž unijní ministři vnitra rozhodli před dvěma týdny. „V minulosti k povinným kvótám měla výhradu celá řada zemí včetně větších zemí, jako je Španělsko,“ poznamenal. Proti by prý měly být i pobaltské země.
Ministr vnitra počítá i s jednotným negativním postojem V4. „I když, uvidíme, co udělá Polsko,“ připomněl, že při posledním hlasování o kvótách Polsko dohodu V4 nedodrželo.
Zástupci států Visegrádu se sejdou ještě před začátkem jednání unijních ministrů. Kromě ladění společné pozice se bude hovořit také o pomoci Maďarsku s ochranou vnější hranice schengenského prostoru. Podle Sobotky by z jednání měly vzejít podrobnosti, podle kterých ministerstva vnitra a obrany připraví materiál s další pomocí Maďarsku.
„Jsme připraveni vyslat naše lidi do Maďarska, Maďaři o to žádají, budeme se bavit o tom, jaký rozsah to bude mít,“ řekl dnes Chovanec. Česko by podle něj mohlo vyslat na hranice více než stovku policistů a vojáků společně s technikou, například prostředky pro noční vidění.