Twitter rychle zakročil proti opěvování útoku v Nice
Twitter zakročil velmi rychle a stáhl příspěvky islámských extremistů oslavujících čtvrteční útok ve francouzském Nice. Informovala o tom dnes agentura Reuters s tím, že si tím twitter vysloužil zřídkavou pochvalu; tato sociální síť je často terčem kritiky, podle níž poskytuje platformu pro násilnou propagandu.
Nejen pro twitter, ale také pro facebook a další sociální sítě znamenala vlna násilností během posledních několika měsíců značné výzvy.
Pokud jde o útok v Nice, vyskytlo se na twitteru nejméně 50 účtů, které opěvovaly útočníkův čin. Všechny používaly v arabštině hashtag Nice, uvedla soukromá skupina Projekt proti terorismu (CEP), která monitoruje a hlásí extremistický obsah na síti. Mnohé z těchto účtů se podle skupiny objevily prakticky bezprostředně po útoku, který si vyžádal více než 80 mrtvých a na 200 zraněných.
Vzorec byl podobný tomu, co se na twitteru odehrávalo po loňském a letošním útoku v Paříži a Bruselu. Twitter, který druhdy zastával puristický přístup ke svobodě slova, ale od té doby přijal mnohem přísnější postoj a v případě útoku v Nice zareagoval podstatně rychleji, uvedl Reuters.
Vstupy glorifikující masakr v Nice smazal během několika minut, uvedl CEP v prohlášení. „Bylo to poprvé, co twitter reagoval tak účinně.“
Jak twitter tak facebook, anebo například YouTube se nadále potýkají se zásadním dilematem, které představuje účinné rozlišení mezi tím, co jsou obrazové záznamy sdílené s cílem glorifikovat či opěvovat násilí, a tím, co sdílejí oběti dokumentující, co se děje.
Například začátek pátečního pokusu o vojenský převrat v Turecku nejprve provázela omezení sociálních sítí, ale jak se události vyvíjely dál, byla tato opatření zmírněna a řada lidí začala na facebook dávat videa z probíhajících událostí a posílat vstupy na twitter.
Internetové společnosti v posledních dvou letech neustále aktualizují podmínky svých služeb, aby ustavily jasnější – a v řadě případů přísnější – pravidla toho, jaký obsah je přípustný.
To ovšem islamistické extremisty nezastavilo – a také oni aktualizovali způsoby a taktiky, které používají pro opěvování útoků online. Někteří stoupenci Islámského státu (IS) tak například používali globální hashtag pro připomínku a odsouzení útoku v Nice, jako: #PrayForNice (modleme se za Nice), #NiceAttack (útok v Nice) a #Nice, aby se jejich oslavné příspěvky dostaly k širšímu počtu uživatelů.