Porošenko vyzval Jaceňuka k demisi. Ustojí hlasování o nedůvěře?
Ukrajinský prezident Petro Porošenko vyzval premiéra Arsenije Jaceňuka, stejně jako generálního prokurátora Viktora Šokina, k demisi. Řekl to v prohlášení adresovaném občanům v den, kdy se poslanci ukrajinského parlamentu snaží získat potřebných 150 podpisů, které by vyvolaly hlasování o nedůvěře vládě. Zda je ale většina ze 450 poslanců skutečně odhodlána vyslovit kabinetu nedůvěru a vyvolat jeho odstoupení, není jasné. Popularita Jaceňukova kabinetu se dlouhodobě pohybuje pod hranicí jednoho procenta.
Hlasovat by se mohlo už v úterý odpoledne po přednesení Jaceňukovy zprávy o činnosti vlády. Ten v ní má shrnout činnost svého kabinetu za rok 2015 a informovat o úkolech na letošní rok. Pokud ale parlament označí bilanci vlády za neuspokojivou, může okamžitě následovat hlasování o nedůvěře. Nespokojenost s vládou vyjadřují už všechny koaliční strany s výjimkou Jaceňukovy Lidové fronty.
Stejný názor má také prezident Porošenko. Podle něj nynější ukrajinská vláda ztratila důvěru parlamentní koalice a měla by se „totálně“ změnit. Nový kabinet by měl vzniknout na základě dosavadní prozápadní parlamentní většiny, na nové parlamentní volby Ukrajina podle prezidenta nemá čas. Kromě kritizovaného generální prokurátora Viktora Šokina vyzval Porošenko fakticky k demisi i premiéra Jaceňuka, když uvedl, že „stejná měřítka jako na Šokina by se měla vztahovat i na vládu“.
Mezitím se objevila informace, že Šokin nabídl demisi. Na svém webu to uvedl list Ukrajinska pravda a agentura Unian s odvoláním na zdroje v prokuratuře a v parlamentu. Prokurátorovo odstoupení ale dosud nebylo oficiálně potvrzeno.
Čtěte také: ‚Vynáší odpadky‘, komentoval odnášení Jaceňuka ruský vicepremiér
„Důvěra je hlavní zdroj potřebný k řešení problémů takového rozsahu, jakým čelí naše země. Očekávám od parlamentu rychlá a státnická řešení. Já práci zdržovat nebudu. K rozpuštění parlamentu ale sáhnu až v krajním případě, nemáme právo něco takového připustit,“ uvedl prezident.
Prezidentův mluvčí Svjatoslav Ceholko na Twitteru napsal, že prezident je o potřebě Jaceňukovy demise přesvědčen. „V zájmu obnovení důvěry ke státní moci prezident vyzval k odchodu generálního prokurátora (Šokina) i premiéra,“ napsal Ceholko.
´Semeniště korupce´
Prokurátor Šokin je vystaven dlouhodobé kritice jako brzda justičních reforem, Porošenko nad ním ale dlouho držel ochrannou ruku a odmítal ho zbavit funkce. Podnětem ke změně jeho stanoviska byla zřejmě pondělní rezignace Šokinova náměstka Vitalije Kaska, který svůj krok zdůvodnil mimo jiné i nesouhlasem se stavem generální prokuratury jako „semeniště korupce“.
Pád vlády by byl podle ukrajinských politologů špatnou zprávou pro západní finanční instituce, na jejichž pomoci v mnohém závisí stav ukrajinské ekonomiky. Nedostatečné reformní úsilí a neúčinný boj s korupcí už zbrzdily západní finanční pomoc, situaci zhoršila nedávná demise vlivného ministra hospodářství Aivarase Abromavičiuse a náměstka generálního prokurátora Vitalije Kaska. Oba rezignaci zdůvodnili pokračující korupcí a nedostatečným postupem reforem.
Mezinárodní měnový fond (MMF) loni Ukrajině slíbil, že během příštích pěti let jí poskytne finanční podporu ve výši 17,5 miliardy dolarů (423,9 miliardy Kč). Zatím ale bylo vyplaceno jen 6,7 miliardy USD. Od října Kyjev čeká na dalších 1,7 miliardy, tuto částku ale MMF pozastavil do vyřešení vládní krize.