Německá ministryně uvažuje o spojení se syrskou armádou

KOOPERACE SE SYRSKÝM REŽIMEM?

Německá ministryně uvažuje o spojení se syrskou armádouNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová nevylučuje spolupráci se syrskou armádou v boji proti Islámskému státu. Další němečtí politici jsou však zásadně proti. Kooperace s vojsky syrského prezidenta Bašára Asada, který má na svědomí příliš mnoho nevinných životů, zcela zničí legitimitu operace západních zemí, argumentují podle listu Die Zeit.

O možné koalici s režimními jednotkami se von der Leyenová zmínila v rozhovoru pro televizní stanici ZDF. Poukázala přitom na příklad ze sousedního Iráku, kde došlo k výcviku místních vojsk. Ministryně však jedním dechem dodala, že Asad v budoucnu ve své pozici zůstat nemůže. „Budoucnost pro Asada jako hlavu státu neexistuje, to je jasné,“ řekla.

Von der Leyenová tak jde ve šlépějích francouzského ministra zahraničí Laurenta Fabia, který v pátek poprvé promluvil o možné spolupráci se syrskými režimními jednotkami ve společném boji proti radikálům. Účast syrských sil v boji proti islamistům je myslitelná „v rámci politické přeměny,“ řekl.

Čtěte také: Cameron shání hlasy kvůli náletům v Sýrii. Přemluví opozici?

Ze solidarity k Francii Německo oznámilo, že hodlá do konfliktu v Sýrii nasadit své průzkumné letouny Tornado a válečnou loď. Pokud se tento návrh skutečně odsouhlasí, mělo by to být největší současné nasazení německé armády v zahraničí.

Slova von der Leyenové však naráží na odpor i mezi jejími spolustraníky z CDU. Například bývalý federální ministr životního prostředí Norbert Röttgen se nechal v rozhlase slyšet, že Asad má na svědomí sta tisíce životů a není pro něj v Sýrii žádná budoucnost. Spoluprací se syrskou armádou by západní země ztratily jakoukoli legitimitu pro své nasazení v boji.

Röttgen naopak poukázal na to, že k poražení Islámského státu je potřebná koalice s Ruskem. Do pozemních operací by se podle něj mohli zapojit vojáci z Turecka a jiných arabských států.

Čtěte také: Němci vyráží do boje proti IS. Na pomoc koalici vyšlou průzkumné letouny

Podobně se vyjádřila i poslankyně za Zelené Katrin Göring-Eckardtová. „Nedovedu si představit schválení vojenské akce, to znamená, že bojujeme na straně Asada,“ prohlásila.

Mezi německými politiky je rovněž řada těch, kteří jsou zásadně proti jakémukoli nasazení německých jednotek v Sýrii. Například Hans-Christian Ströbele ze strany Zelených přirovnal současnou debatu k invazi do Afghánistánu. „Už jsem to jednou zažil, téměř před 14 lety. Také tehdy se nasazení v Afghánistánu vysvětlovalo tím, že musíme vyjádřit solidaritu se Spojenými státy. To samo o sobě ale ještě nestačí jako důvod k vedení války,“ řekl.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články