‚Nejste v tom sami.‘ Čeští intelektuálové odrazují Brity od brexitu
Brexit
Velká Británie by neměla opouštět Evropskou unii, účinnější je problémy řešit společně, píše se v otevřeném dopise desítek předních českých intelektuálů, vědců i osobností kultury. Podle autora výzvy Michaela Žantovského signatáři nechtějí zasahovat do vnitřních záležitostí země, ale vyjádřit sounáležitost s britským národem. Dokument podpořil například kardinál Dominik Duka, dirigent Jiří Bělohlávek nebo Karel Schwarzenberg. Britové budou o setrvání v EU hlasovat 23. června.
„Mnozí Evropané na západě i na východě jsou rozčarováni klesající schopností EU vypořádat se s problémy současnosti (...). Není však zdaleka jisté, že kterákoli jednotlivá země má lepší předpoklady vyrovnat se s těmito problémy než Evropa jako celek. Británie není v potýkání se s těmito problémy osamocena,“ stojí v dopise adresovaném známému britskému dramatikovi s českými kořeny Tomu Stoppardovi.
Cílem dokumentu není podle ředitele Knihovny Václava Havla a někdejšího velvyslance ve Velké Británii Michaela Žantovského Brity o setrvání v EU přesvědčovat, ale ukázat jim, že v tom nejsou sami. „Byli bychom megalomani, kdybychom se domnívali, že to zásadně ovlivní výsledek britského referenda,“ uvedl. Z celkem pětatřiceti oslovených lidí, prý odmítli dokument podepsat jen dva.
„Dopisem, kterým se skrze Toma Stopparda obracíme na britskou veřejnost, chceme vyjádřit naši sounáležitost a vztah k obyvatelům britských ostrovů nejenom jako k obyvatelům členské země EU, ale také náš dlouhodobý vztah historický, kulturní a emocionální příchylnost, kterou cítíme. To převažuje nad kalkulacemi krátkodobých nákladů a přínosů členství,“ dodal iniciátor dopisu Žantovský.
Tom Stoppard se prý cítí dopisem poctěn. „Přečetl jsem vaše slova s velkými sympatiemi, jako naturalizovaný Brit jsem se cítil polichocen tím, co píšete,“ reagoval. V diskuzi o možném odchodu Británie z EU se podle Stopparda v tamních médiích argumentuje převážně čísly. „Bylo užitečné si připomenout historii,“ dodal zlínský rodák a přítel exprezidenta Václava Havla.
Dopis podepsala více než třicítka osobností
V textu se píše o významu Británie pro české i evropské dějiny. Zároveň se připomíná třeba pomoc československých letců v Bitvě o Británii během druhé světové války. Dopis se věnuje také nedostatkům Evropské unie, které jsou často hlavními argumenty pro vystoupení Britů z EU.
Výzvu podpořily osobnosti z nejrůznějších oblastí od náboženství, přes vědu, politiku nebo kulturu až po zástupce neziskového sektoru. Kromě Duky, Bělohlávka a Schwarzenberga se pod dokument podepsal například bratr bývalého prezidenta Ivan Havel, politik Petr Pithart, ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek, modelka Eva Herzigová, architekta Eva Jiřičná nebo biochemička a bývalá předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová.
„Chápala jsem to, že to je jako dopis přátelům,“ uvedla signatářka Helena Illnerová. Vzpomněla při tom prý na dobu před sametovou revolucí, kdy díky přátelům z britských laboratoří dostávala materiály pro výzkum. „Podařilo se vytvořit krásné evropské společenství přesto, že jsme byli izolovaní,“ uvedla
První ohlas ze strany britských médií zaznamenala iniciativa v pondělí, kdy o ní referovala stanice BBC. Další rekce budou zřejmě následovat – kopii dopisu iniciativa zašle velkým britským deníkům i významným časopisům. „Nechtěli jsme se vměšovat do záležitostí jiné země, považovali jsme to spíš za morální povinnost a chtěli jsme přispět do široké diskuse, která v Británii probíhá,“ dodal Žantovský.