Německá vojenská letadla začnou deportovat odmítnuté běžence
Vyhoštění bez varování
Německo zapojí armádu do řešení uprchlické krize. Podle informací deníku Bild vláda rozhodla, že bude k deportaci odmítnutých žadatelů o azyl využívat vojenská letadla místo linkových spojů. Úřady také už nebudou předem informovat běžence o vyhoštění, aby se mu uprchlíci nemohli vyhýbat.
Nasazení vojenských letadel by mělo přispět k rychlejšímu vracení odmítnutých žadatelů o azyl do jejich vlasti, uvedl Bild s odvoláním na zdroje z vlády. Vláda podle listu zároveň ustupuje od dosavadní praxe, kdy přes zimu deportace zastavovala.
Kabinet rovněž rozhodl, že už nebude odmítnuté žadatele o azyl předem informovat o termínu jejich vyhoštění. Německé úřady tento postup kritizovaly, protože mnoho běženců se po oznámení data deportace před úřady skrývalo – někteří se odstěhovali z místa trvalého bydliště, další falšovali lékařské zprávy, aby je úřady nemohly odsunout.
Vláda dále navrhuje omezení právních možností, jimiž se odmítnutí žadatelé o azyl mohou bránit proti rozhodnutí o vyhoštění. Chce také prozkoumat možné pobídky pro ty uprchlíky, kteří se dobrovolně rozhodnou vrátit do své vlasti.
Čtěte také: Travel Service má byznys s uprchlíky. Z Německa je vozí zpět
Nenávist Pegidy překročila únosnou míru, varují němečtí politici
Oploťme Německo, žádá předák policejních odborů
Německo letos podle vládních odhadů očekává 800.000 žadatelů o azyl, neoficiálně se hovoří až o 1,5 milionu běženců. Zhruba čtvrtinu všech příchozích tvoří podle údajů ministerstva vnitra obyvatelé balkánských zemí, kteří mají jen minimální šanci na azyl. Vyřizování jejich žádostí ale zpomaluje azylové řízení pro všechny žadatele, což zvyšuje i náklady na péči o uprchlíky, kterou stát platí až do vyřízení žádosti o azyl.