Zásah v ČEZ se odkládá. Beneš pod kuratelou babišovců
Andrej Babiš se od chvíle, kdy se rozhodl dát na politiku, netajil, že jedním z hlavních motivů je společensko-politická role polostátní firmy ČEZ. Za centrum Palerma považoval právě národního energetického šampiona. Po Praze roznášel drby, jak se přes její účty, a speciálně výdaje na marketing, skrytě financují politické strany. Jménu generálního ředitele ze zlaté éry Martina Romana se nevyhnul v téměř žádném rozhovoru z let 2011 až 2013.
Když už seděl na ministerstvu financí, rozhlašoval, jak je firma špatně řízená, a do jak špatných investic se v minulosti pouštěla. Horšící se výsledky, za něž objektivně nemohli manažeři ale evropští politici se svou revolucí obnovitelných zdrojů, mu jen nahrávaly. Pod tvrdá čísla o klesajících ziscích a tržbách v povrchní politické debatě málokdo zabrousí. Navíc měl možnost ukazovat objektivní manažerské omyly jako nákup balkánských energetik a pochybné pořízení solárních elektráren od společnosti Amun.Re. Protikorupční policie vyšetřuje čtyři velké obchody ČEZ. K tomu se jméno generálního ředitele Daniela Beneše objevuje v odposleších, z nich vystupuje jako důvěrník Jany Nagyové.
Babiš měl v ČEZ nabito na první velký exemplární útok na Palermo. Nešel do něj. Na valné hromadě se vystřídala dozorčí rada, což se dělo po každé změně vládní garnitury. Není to žádný převrat. Až do včerejška tam zasedal i Lubomír Poul, bývalý šéf Úřadu vlády za Petra Nečase, šéf jihomoravské ODS Jiří Kadrnka nebo TOP 09 nominovaný léčitel tmou Milan Bajgar.
Generální ředitel Daniel Beneš, kterého si do firmy přivedl jeho dobrý přítel Martin Roman, jehož býval dvojkou, ale minimálně dočasně zůstává. To se už pár měsíců čekalo. Zvlášť poté, co se za Beneše postavil Bohuslav Sobotka, a Andrej Babiš uznal, že o ČEZ „si rozhoduje premiér“. Daniel Beneš se s ministrem financí pravidelně scházel a snažil se získat jeho důvěru. Pečlivě pracoval na odstranění lidí, kteří by mohli být spojováni s Martinem Romanem. Deromanizace byla velmi komplexní a prostoupila až do služebně nízkých pater.
Beneš ministra financí přesvědčoval, že je vždy loajální služebník svých akcionářů. Andrej Babiš si pro své firmy tradičně vybírá lidi, kteří jsou na něm nějakým způsobem závislí nebo mají důvod být mu vděční. Daniel Beneš samozřejmě udělal kariéru a vydělal stovky miliónů korun dávno předtím, než Babiše potkal. Dnes má ale slabiny a je zranitelný. To se Babišovi hodí. Šéf ČEZ bude svědomitě plnit i jeho ještě ani nevyřčená přání. Doba, kdy ČEZ řídil politiky je dávno pryč. Teď řídí ČEZ Andrej Babiš prostřednictvím Daniela Beneše.
Ministr financí má v dozorčí radě silnou figuru na hlídání Beneše. Tu hledal od začátku. Nejdřív ji viděl v bývalém Kalouskově poradci pro prodej akcií ČEZ a někdejším dealerovi Motoinvestu Vlastimilu Jiříkovi. Toho mu na poslední chvíli jeho lidé rozmluvili jako riskantního podivína s pochybnou pověstí z příběhu CS Fondů. Nakonec si vybral lépe.
Bývalý profesionální voják Jiří Borovec je nyní náměstkem ministra obrany Martina Stropnického, takže fakticky už babišovec. S ministrem financí se dobře znají z let 2007 až 2012, kdy Borovec šéfoval státní firmu Čepro, která dává zakázky Babišovým společnostem na biopaliva. Sem Borovec přišel právě z představenstva ČEZ, jehož byl místopředsedou a strávil tam roky 2004 až 2007. Vybral si ho, stejně jako Daniela Beneše, přímo Martin Roman. Jiří Borovec má pověst velmi dobrého a slušného manažera i mezi politiky TOP 09 a ODS, pro jejichž vlády Čepro spravoval. Daniela Beneše má tak ministr financí pod velmi erudovanou kuratelou.
Andrej Babiš si za pomoci svých poradců na politický marketing zjevně vyhodnotil, že mu zatím stačí o útoku na Matrix mluvit. Proč konat předčasně, když k vzestupu popularity stačí slova? Proč jít do konfliktu s premiérem Bohuslavem Sobotkou a vypadat jako hašteřivec, když lidé věří, že má nad ČSSD navrch, přestože zatím na rozdíl od ní nic neprosadil?
Daniel Beneš je připraven na případný pozdější zásah, až si ho společenská atmosféra vyžádá.