Rusko zapojí do bojů v Sýrii svou jedinou letadlovou loď
Rusko vyšle svou jedinou letadlovou loď do východní části Středozemního moře. Oznámil to ve středu ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Letadlová loď Admirál Kuzněcov se podle něj připojí k ostatním ruským plavidlům operujícím u syrských břehů. Šojgu neřekl, kdy bude loď na místě, ruská média hovoří o podzimu. Syrský zástupce při OSN prohlásil, že je syrská vláda připravena obnovit bez podmínek mírové rozhovory. OSN chce obnovit humanitární dodávky do obléhaných míst v Sýrii.
„Teď je v naší flotile ve východním Středomoří šest válečných lodí a tři nebo čtyři zásobovací plavidla. Abychom zvýšili naše bojové kapacity, připojíme k nim naši letadlovou loď Admirál Kuzněcov,“ sdělil ministr.
V New Yorku dnes o Sýrii jednala Rada bezpečnosti OSN a ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na jejím zasedání řekl, že Rusko požaduje nestranné vyšetření pondělního útoku na humanitární konvoj v Sýrii. Rusko vyloučilo, že by útok mělo na svědomí jeho nebo syrské letectvo; USA a syrská opozice na tom trvají.
Čtěte také: USA: Rusko je zodpovědné za útok na humanitární konvoj
Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov dnes prohlásil, že v době útoku byl na místě bezpilotní stroj Predator, jaký používají USA. Vyletěl prý z turecké základny v Incirliku, kterou využívá americká armáda. „Tento druh bezpilotního stroje může nést také rakety. Naši západní kolegové dělají vše pro vyvolání mediálního šumu, aby se zapomnělo na tragédii v Dajr az-Zauru,“ prohlásil Konašenkov s odkazem na chybný sobotní americký útok, při němž zemřeli syrští vojáci.
Šéf americké diplomacie John Kerry v Radě bezpečnosti navrhl, aby byl vyhlášen zákaz letů nad trasami používanými pro humanitární dodávky.
OSN kvůli pondělnímu útoku pozastavila své konvoje v Sýrii; dnes ale úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) oznámil, že konvoje obnoví. „OSN nadále žádá zajištění bezpečného a trvalého přístupu, bez podmínek a překážek, aby mohla pomáhat Syřanům bez ohledu na to, kde se nacházejí,“ uvádí se v prohlášení OCHA. Vysvětluje se v něm, že OSN po pondělním útoku přerušila dodávky jenom do obléhaných míst, jinde v Sýrii pomoc pokračovala. Zásilka, která byla v pondělí zničena, obsahovala pomoc pro 78 000 lidí v Urm al-Kubře, která je na západě provincie Halab. Při útoku zemřelo 20 osob včetně ředitele místního Červeného půlměsíce Umara Barakáta. Zničeno bylo 18 z 31 kamionů, které se právě vykládaly.
Čtěte také: U Damašku se zřítil syrský letoun. IS tvrdí, že ho sestřelil
Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek dnešní jednání Rady bezpečnosti hodnotil jako další důkaz nejednotného postoje k Sýrii. „V posledních dnech to vypadá, že bomby padají v Sýrii na kdekoho s výjimkou extremistů z IS. Pravidelně se bombardují nemocnice a tragédie humanitárního konvoje je dalším odporným válečným zločinem,“ sdělil na twitteru.
Rusko a USA vyjednaly 9. září pro Sýrii příměří, ale syrská armáda v pondělí večer oznámila, že klid zbraní skončil. Téměř okamžitě byly obnoveny útoky na Halab, v jeho východní části kontrolované opozicí v noci na dnešek napočítali svědci 100 výbuchů. Turecko pokračovalo v náletech na pozice radikálů z Islámského státu (IS) a ohlásilo, že tři bojovníci IS byli zabiti a zničeno 103 objektů používaných radikály. Podle zástupce syrské opozice dnes při útocích zahynulo v provinciích Halab a Idlib 23 civilistů.
Syrský zástupce při OSN Bašár Džaafarí v RB OSN prohlásil, že syrská vláda je připravena zúčastnit se dalšího kola mírových rozhvoroů. „Nestaneme se dalším Irákem nebo Libyí. Moje je země je připravena obnovit vnitrosyrský dialog bez podmínek a v souladu s principy, na nichž byl tento dialog zahájen. Chceme dospět k politickému řešení, o němž rozhodnou Syřané,“ řekl Džaafarí. Minulá kola mírových rozhovorů se konala v Ženevě za patronace OSN, ale nepřinesla výsledek. Poslední kolo ztroskotalo kvůli obnoveným bojům v Sýrii.