Aldabra. Filmaři pronikli na místo, kam lidé nesmí
Unikátní snímky
Aldabra je druhý největší korálový atol na zemi s nedotčenou přírodou. Český filmařský štáb pod vedením režiséra Stevea Lichtaga čekal na povolení od seychelské vlády natočit tento zapomenutý div světa přes šest let. Povedlo se jim to až napodruhé kvůli hrozbě únosu somálskými piráty. Nový český rodinný 3D film Aldabra (v produkci společnosti Starlite Pictures) je nyní těsně před dokončením.
Film ukazuje fascinující přírodní svět jednoho ze Seychelských ostrovů, jednoho z posledních míst na planetě nedotčených člověkem s unikátní faunou a florou. Zachycuje dobrodružné příběhy živočichů v hlavní roli s obří želvou Elvi. Jde o ohrožený druh želv, který váží přes 200 kilo a dožívá se až 160 let. Filmaři se zaměřili na velice emotivní okamžik jejího života – líhnutí želvích mláďat a jejich první plavbu lagunou, která je plná hladových žraloků. Šanci na přežití má dle odborníků pouze jedno želví mládě z 10 000. Nemá se jednat o klasický dokument, ale o zábavný film pro celou rodinu.
Verze filmu ve 2D je v současné době hotová. Snímek je sestříhán podle scénáře, který vznikl ve spolupráci režiséra Steva Lichtaga s tvůrci pracujícími pro Studio Disney. Teď vstupuje do fáze postprodukce, bude se k němu nahrávat hudba symfonického orchestru a zvuk, také dokončovat 3D efekty. O mezinárodní distribuci se zatím jedná. Termín premiéry zatím nebyl oznámen.
Partner společnosti Starlite Pictures a výkonný producent filmu pan Leopoldo Gout vstoupil do jednání s agentem Morgana Freemana, který má o spolupráci na filmu (namluvení komentáře v angličtině) zájem s podmínkou kinodistribuce na americkém kontinentě. „Další možností je i spolupráce s Leonardem DiCapriem, který v minulosti namluvil například film o stavu globálního životního prostředí The 11th Hour,“ uvedla Uljana Donátová, PR manažerka filmu. Na komentáři k české verzi by pak režisér filmu Steve Lichtag rád spolupracoval s Oldřichem Kaiserem. Investorem celého projektu je Robert Schneider.
Po stopách Jacques-Yves Cousteaua
Aldabra je druhý největší korálový atol na světě po Kiribati. Na seznam světového dědictví UNESCO byl zapsán v roce 1982. Leží v západní části Indického oceánu a je součástí Seychelských ostrovů. Unikátní korálový atol disponuje obrovskou biodiverzitou rostlin i živočichů. Skládá se ze skupiny čtyř ostrůvků kolem mělké laguny, které tvoří čistě korály a zbytky vápenitých schránek dalších živočichů. Po výpravě české expedice se světová památka zcela uzavřela, přístupná bude pouze pro vědce.
Leží totiž uprostřed oceánu plném somálských pirátů a dostat se tam znamená třídenní plavbu lodí s ozbrojenou posádkou
Prvním a dosud jediným filmařem, který měl možnost na ostrově natáčet, byl Jacques-Yves Cousteau. V roce 1954 tak vznikl dokument Tichý svět, který byl oceněn Oscarem. Od této doby je atol pečlivě střežen seychelskou vládou a organizací UNESCO. Přes šest trvalo než se Petru Kellerovi, producentovi a duchovnímu otci projektu, podařilo získat povolení vypravit se na ostrov s těžkou natáčecí technikou. Po několika desítkách let se tak na ostrov filmaři mohli znovu vrátit, aby v exkluzivním snímku zachytili rozmanitý život na Aldabrě.
Radost ze získání povolení natáčet na ostrově záhy vystřídala realita. „V té chvíli štáb netušil, že je téměř nemožné se na atol dostat. Leží totiž uprostřed oceánu plném somálských pirátů a dostat se tam znamená třídenní plavbu lodí s ozbrojenou posádkou a pojistkou na výkupné, která vám může zajistit bezpečný návrat,“ říká Donátová
Piráti a ochranka
Západní část Indického oceánu se dlouhodobě potýká s pirátstvím, pro filmaře tak bylo nutné zajistit vojenský doprovod. „Plánovaný odjezd z hlavního města Seychel Mahé bylo nutné odložit. Pro druhý start se celý tým přesunul do keňského přístavu Mombasa. Právě Mombasa je ale centrem somálského pirátského byznysu a když byl tým varován, že by se mohl stát kořistí pirátů, byla cesta již podruhé odložena. Po půl roce se filmaři vrátili a nakonec díky vojenskému doprovodu seychelské armády se cestu podařilo uskutečnit z Mahé. Výprava proběhla bez vážnějších potíží, ale kapitán lodi Francis Roucou se vracel na Aldabru po třech letech od chvíle, kdy ho piráti na 88 dní unesli do Somálska,“ popisuje Donátová.
Filmaři se na Aldabře pohybovali na katamaránu a dvacetimetrové motorové lodi, které tvořily jejich zázemí. Expedice se skládala z filmařského týmu, kapitána, posádky, kuchařů a ochranky.
Celý den jsme měli na zádech 30 kilový batoh s technikou, v ruce 20 kilovou kameru a museli jsem se s tím celý den pohybovat po ostrově.
Natáčecí den pro filmaře začínal s východem slunce, točilo se pak celý den, někdy i v noci. Filmování bylo náročné. „Spousta lidí si představí, že jsme si na ostrově úžívali dovolenou, ale opak je pravdou. Celý den jsme měli na zádech 30 kilový batoh s technikou, v ruce 20 kilovou kameru a museli jsem se s tím celý den pohybovat po ostrově. Ve stínu bylo 35 stupňů. Ten ale na ostrově skoro nebyl, nebylo se kam schovat. Na odpočinek ale stejně nebyl čas,“ popisuje jeden z kameramanů snímku Ondřej Hošek. „Samozřejmě krásy ostrova vnímáte. Takové okamžiky, jako když po vás zbytky od snídaně nesní pes ale obří želva, jsou opravdu nezapomenutelné,“ pokračuje Hošek.
Lagunou Aldabry protékají silné vodní proudy. Je plná žraloků, chobotnic a murén, na které se nabízí jedinečný pohled v době přílivu, kdy se laguna rozšiřuje o dalších 200 km2. Na pevnině pak kromě obřích želv žijí i s nelétaví ptáci, jediní svého druhu na světě, či obří kokosoví krabi.
Aldabra se již nejméně šestkrát potopila
Aldabra je vrcholek sopky starý miliony let. Podle geologických výzkumů se ocitla již nejméně šestkrát pod hladinou moře. S každým vynořením se na ní objevují nové unikátní druhy rostlin i živočichů, které nežijí nikde jinde na světě. Nejvyšší vrchol ostrova se nachází pouhých 19 metrů nad mořem. Vlivem klimatických změn a tání v polárních oblastech se pravděpodobně brzy potopí znovu. Filmaři se tak snaží uchovat krásy tohoto divu světa alespoň ve vizuální podobě.