Tisíce Turků v Kolíně demonstrovalo za Erdogana. ‚Allahu akbar!‘
Demonstrace Turků v Německu
V napjaté situaci a za dohledu tisíců policistů proběhla v Kolíně demonstrace na podporu tureckého prezidenta Recepa Erdogana. Na pravém břehu Rýna se sešlo zhruba 20 tisíc německých Turků, výrazně méně než prohlašovali organizátoři, zatímco na levém břehu se odehrávala protishromáždění. Ke střetu obou skupin nedošlo a kromě pár incidentů se vše odehrálo v mezích zákona.
Dvě desítky tisíc stoupenců tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana se v neděli odpoledne zúčastnily shromáždění v Kolíně nad Rýnem. Zatímco na pravém břehu Rýna se sešli Erdoganovi přívrženci, na levém břehu se odehrávalo několik protiakcí. Policie do akce nasadila 2700 lidí.
Podle webu Tagesspiegel byla situace v dějišti hlavní demonstrace zčásti agresivní, demonstranti mávali nad hlavou tureckými vlajkami, křičeli „Allahu akbar!“ (bůh je veliký) a někteří na přítomné novináře volali: „Lživý tisk!“ Tagesspiegel uvedl, že jednotlivci se modlí.
Na shromáždění přiletěl turecký ministr sportu a mládeže Akif Kiliç, který se narodil v Německu. Akci označil jako signál semknutosti vůči pučistům. „Ze shromáždění má vyjít takové poselství, že všechny politické strany i nevládní organizace v Německu stojí společně proti puči a chtějí obhajovat demokracii,“ prohlásil.
Malá krajně pravicová strana Pro NRW (Občanské hnutí pro Severní Porýní-Vestfálsko) se hodlala navzdory policejnímu zákazu vydat městem a dostat se co nejblíže ke stoupencům tureckého prezidenta, nakonec se pořadatelé akce s policisty dohodli, že nebudou situaci vyhrocovat. Podle agentury DPA policie shromáždění asi 250 lidí před kolínským hlavním nádražím rozpustila.
Pár menších incidentů
Policie zadržela jednoho příslušníka krajní pravice, který napadl novináře, a zasahovala proti Erdoganovým přívržencům, kteří se vetřeli mezi stoupence prokurdské PKK a začali tam skandovat hesla. „Situace je relativně klidná,“ řekl o tomto místě DPA kolínský policejní prezident Jürgen Mathies.
Nad městem létaly vrtulníky, v pohotovosti byla vodní děla, kolem shromáždění hlídkovali policisté na koních. Kolínská primátorka Henriette Rekerová zřídila na místě koordinační štáb, kde by se rozhodovalo o okamžitých opatřeních. Situace se ale nijak nevyostřila.
Policie ze Severního Porýní-Vestfálska dala na twitter německy i turecky přání klidného průběhu odpoledne a dál „tvítuje“ dvojjazyčně. „Samozřejmě je třeba, aby byli všichni zúčastnění, z nichž mnoho mluví turecky, dobře informováni,“ vysvětlila to policejní mluvčí.
Nechtěně komicky vyzněla informace, že filmaři odpálí v Kolíně petardu při natáčení dalšího dílu seriálu Kobra 11. Později policie uvedla, že vedení města a stanice RTL se dohodly, že se dnes nic odpalovat nebude.
Zákaz živého vysílání Erdogana
Pořadatelé chtěli na demonstraci živě vysílat pozdrav tureckého prezidenta, soudci to ale v sobotu večer zakázali. Ulehčili tak situaci policejnímu prezidentovi, který varoval, že udělá všechno, aby projevu zabránil, aby se situace nezačala vyhrocovat.
Erdoganův mluvčí to podle DPA ostře kritizoval jako nedemokratické. „Je to nepřijatelná situace,“ řekl dnes podle agentury Anadolu mluvčí Ibrahim Kalina a vznesl řečnickou otázku, co je pravý důvod zákazu.
Pořadatelé původně uváděli, že na akci přijde 30.000 lidí, později mluvili až o 50.000 účastníků. Podle policie se akce zúčastnilo zhruba 20.000 lidí a shromaždiště bylo zaplněno ze tří čtvrtin.
Podle listu Tagesspiegel mnoho kolínských Turků vyvěsilo do svých oken turecké vlajky. V Německu žijí zhruba tři miliony lidí tureckého původu, většinou přistěhovalci, kteří přišli do Spolkové republiky v 60. a 70. letech, nebo jejich potomci.
Čtěte také: Netahejte vaše vnitřní spory do Německa, varuje Turky Steinmeier
Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier už v sobotu vyzýval Turky, aby své vnitropolitické rozpory nepřenášeli do Německa. „Přinášet do Německa vnitropolitické rozbroje z Turecka a zastrašovat lidi s odlišným politickým názorem, nehledě na to jakým, to nejde,“ uvedl ministr Steinmeier pro německý list Süddeutsche Zeitung. V Německu není pro takové jednání místo a „my ho také nebudeme připouštět“, dodal ministr.